Lørdag aften i sidste uge var uddannelsesinstitutionen CEUS i Nykøbing vært ved en overdådig translokation for de over 70 HHX-studenter, som i ugen forinden havde fået hue på.
Der kom dog skår i glæden, da eleverne åbnede kuverten med deres eksamensbevis. Det viste sig nemlig, at der var fejl i beviserne.
Skolen havde ikke opdaget, at der var udsendt en forkert skabelon fra Undervisningsministeriet til indtastning af karaktererne, og det havde ministeriet heller ikke.
Problemet var, at en eksamenskarakter fra første skoleår fejlagtigt var skrevet på eksamensbeviset, og den forkerte karakter kom dermed til at påvirke elevernes samlede gennemsnit.
Mandag morgen gik personale fra CEUS straks i gang med at sende breve ud til eleverne om, at de skulle møde på skolen i denne uge og få byttet eksamensbeviset ud.
- Undervisningsministeriet har dog bestemt, at de elever som har et højere gennemsnit på det fejlbehæftede bevis ikke skal have et nyt studenterbevis, siger pædagogisk koordinator på CEUS Helle Holst.
Mange elever har allerede sendt deres eksamensbevis med de forkerte karakterer videre i forbindelse med ansøgning til de videregående uddannelser, som har ansøgningsfrist 5. juli.
- CEUS har tilbudt eleverne at sende de nye beviser og en forklaring til alle de uddannelsessteder, hvor eleverne har søgt videreuddannelse, siger Helle Holst.
De elever som ikke har henvendt sig i den forløbne uge, vil få yderligere et brev fra uddannelsesinstitutionen.
For de fleste elevers vedkommende gav den forkert indtastede karakter kun et lille udsving på gennemsnittet. Og for mange andre gav det slet ikke noget udsving.
Enkelte kan glæde sig over et gennemsnit som er løftet med 0,1 eller 0,2. Et gennemsnit, de får lov at beholde, fordi Undervisningsministeriet ikke vil tvinge eleverne til et lavere gennemsnit på grund af en fejl.
Margit Olsen
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker