Fire funklende stjerner til Middelaldercentret

84 turistattraktioner i det ganske land har fået stjernedrys på sig. Den uvildige organisation Danske Turist Attraktioner har været rundt i landet for at finde "Danmarks Stjerner" - de attraktioner, som hæver sig over andre, og det er blevet til fire ud af fem mulige for Middelaldercentret.
 
Det er anden gang, at Danske turist Attraktioner uddeler stjerner, og det er anden gang, at Middelaldercentret for tildelt fire. De fire stjerner står for "En helstøbt attraktion af meget høj værdi på nationalt plan".
 
- Det er vi selvfølgelig meget glade for og vi ligger med 91 point ud af i alt 100 mulige tre point over sidst selv om kravene er blevet skærpet. Man lægger nu stor vægt på det faglige indhold og fremfor alt publikums mening om attraktionen. Specielt det faglige og det forskningsmæssige indhold trak point - faktisk maksimumspoint. Desuden den kendsgering, at centret er enestående i sin måde at formidle forskningsindsatsen til en meget bredt publikum, siger Middelaldercentrets leder Peter Vemming.
 
Der skal mellem 95 og 100 point til for at få de fem stjerner.




Danske Turist Attraktioner har atter givet en af landsdelens største turistattraktioner de fire eftertragtede stjerner og denne gang med en pil op.

Offentliggjort Sidst opdateret