Fokus på unges liv på ssp-møde

Disse emner er på programmet, når 143 deltagere torsdag og fredag i næste uge holder den 15. ssp-konference på Højskolen Marielyst. Emnerne blev også diskuteret ved en lignende konference i fjor. Dengang var der ønske om at snakke videre om de alvorlige ting i unges liv.

I år holdes konferencen i lyset af, at der er kommet nye store enheder. Det gælder både i kommunerne og hos politiet, der er blevet samlet i en stor kreds for Sydsjælland og Lolland-Falster. Endelig er det tanken, at ssp-folkene skal danne netværk, hvor de kan udveksle erfaringer i det daglige.

For arrangementet står Center for Undervisningsmidler i Maribo/Næstved, ungdomsskoleledere på Sydsjælland og Bornholm samt ungdomsskolernes lokale kursusudvalg.




Alle unge lever et liv med mobiler og chat. En del af dem gør det med hash, og nogle øver vold på sig selv eller andre.

Offentliggjort Sidst opdateret