Forældre og elever fortsat utilfredse med klassenedskæring
Fra venstre er det medlem af trivselsrådet for de tre 8. klasser Ditte Vieg Knudsen flankeret af eleverne Rosa Møller Søndergaard fra 8.c, Katrine Stentebjerg-Czuba fra 8.a og Magnus Jensen fra 8.b samt medlem af trivselsrådet Heidi Jensen foran Sakskøbing Skole, hvor forældre og elever på 8. årgang er i oprør over pludselige klasseændringer. Foto: Kim Møller Pedersen
Kim Møller Pedersen
Tre 8. klasser skal lægges sammen til to 9. klasser på Sakskøbing Skole i elevernes sidste år, hvor eksamenerne skal gennemføres. Den melding modtog de berørte forældre og børn sent på en fredag via Aula. Hos trivselsrådet bestående af forældre til elever på 8. årgang er man nu ved at søge aktindsigt i baggrunden for den pludselige beslutning.
- Mega træls og pisseirriterende.
Magnus Jensen fra 8.b tøver ikke med at give sin mening til kende, når man spørger til hans holdning til de pludselige klasseændringer for 8. årgang.
Som tidligere skrevet i Folketidende er et stort flertal af forældregruppen til eleverne på 8. årgang på Sakskøbing Skole stærkt utilfredse med, at børne- og skoleudvalget i Guldborgsund Kommune har besluttet at sammenlægge tre 8. klasser til to 9. klasser i elevernes sidste skoleår.
Skulle have gjort det tidligere
Og stærkt utilfreds det er Rosa Møller Søndergaard fra 8. c også:
- Jeg synes, skolen skulle have gjort det tidligere. Det skulle have allerede have været i 7. klasse, at man havde gjort de tre klasser til to. Nu står vi her foran et afgørende år med eksamener, og det kommer til ramme os med de her ændringer, mener Rosa.
Hun er sammen med Magnus Jensen og Katrine Stentebjerg-Czuba mødt frem denne aften foran Sakskøbing Skole for at tale elevernes sag.
De tre har også været med til en minidemonstration på Sakskøbing Skole i starten af sidste uges emneuge for at vise deres utilfredshed med beslutningen om at lægge tre klasser sammen til to i de tre elevers sidste skoleår.
Havde ikke nogen at snakke med
- Jeg synes heller ikke, det er i orden, at det bliver meldt ud sent en fredag, at vi pludselig skal have de her ændringer af klasserne. Vi havde ikke nogen at snakke med om det, lyder det fra Magnus Jensen.
I alt 52 elever bliver helt præcist berørt af beslutningen på 8. årgang, og mange af dem har skrevet om deres tanker og følelser omkring ændringerne.
"Opråb fra eleverne i de berørte tre 8. klasser på Sakskøbing Skole" står der således i overskriften på det brev, som er sendt til alle medlemmer i Børn og Skoleudvalget i Guldborgsund Kommune, skoleleder Simon Leinum og skolebestyrelsesformand Jacob Danholt samt borgmester Simon Hansen, kommunaldirektør Søren Bonde og centerchef for børn og læring Klaus Kronow.
Kender os ikke
- Jeg synes, at det er uretfærdigt, at når vi kun har et år tilbage, så skal alt ændres. Vi skal have nye lærere, som ikke kender os som de gamle, og lærerne lærer på forskellige måder, så vi kan ende med ikke at forstå noget og få en dårligere karakter til eksamener på grund af det, skriver en anonymiseret elev i brevet om sine tanker og følelser omkring klasseændringerne for 8. årgang.
- Jeg er bekymret for, at der vil komme meget mere larm og uro i klassen, og min mulighed for læring bliver forringet. De sidste to år har brugt rigtig meget tid og energi på at få skabt et godt sammenhold og plads til alle elever i klassen. Det ville være rigtig ærgerligt at skulle miste dette og gå ind i et eksamens år på utryg grund, skriver elev 4 i brevet.
- Man kan jo ikke bare sende os på weekend med sådan en nyhed, og der er altså kun et år tilbage, og det år kan vi jo så bruge på at vænne os til nye klasser og samtidig koncentrere os om alle prøverne og testene, skriver elev 11.
Har søgt aktindsigt
Ditte Vieg Knudsen er forælder til en af eleverne i 8.c og sidder med i det trivselsråd, som nu - på tværs af de tre klasser på 8. årgang - har sendt en opfordring til Børn og Skoleudvalget i Guldborgsund Kommune om at omgøre beslutningen.
- Vi som forældre synes, de vasker hænder og kan ikke finde ud af, hvor og hvem, der har taget den endelige beslutning. Vi har ikke fået nogen tilbagemelding på forældrenes eller børnenes brev endnu. Nu har vi søgt aktindsigt i, om der tidligere har været tilfælde af sammenlægninger for afgangsklasser i kommunen, og hvilken betydning det har haft, fortæller Ditte Vieg Knudsen.
Ikke politikernes bord
Folketidende har forelagt forældrenes undren over den pludselige beslutning om klasseændringerne over for Martin Lohse, der er formand for Børn og Skoleudvalget. Men her afvises det, at lokalpolitikere kan gå ind og tage en beslutning om klassesammenlægninger på en folkeskole.
Vi har ikke haft sagen op på et udvalgsmøde og får det heller ikke
Martin Lohse, formand for Børn og Skoleudvalget i Guldborgsund Kommune
- Vi har ikke haft sagen op på et udvalgsmøde og får det heller ikke. Det er styrelsesvedtægten, der sætter rammerne, og det er den enkelte skoleledelse, som skal få økonomien til at hænge sammen i forhold til antal klasser. Det blander vi os som lokalpolitikere ikke i, siger Martin Lohse.
Udvalgsformanden er dog ærgerlig over, at beslutningen om ændringerne af klasserne på 8. årgang på Sakskøbing Skole blev kommunikeret ud efter klokken 17 en fredag aften.