- Ikke så meget som en undskyldning, en bamse eller en buket blomster. Det er mangel på pli.
Det siger Lis Nygaard, mormor til Magnus, som sidste sommer fik andengradsforbrændinger, da han trådte på glødende grillkul på Larsens Plads i Marielyst.
Lis Nygaard er vred over de udtalelser, som restauratør Ole Beck kom med i lørdags i Folketidende, hvor det kom frem, at drengen og hans familie aldrig har modtaget nogen erstatning, fordi Ole Becks forsikring ikke dækker.
Ole Beck udtalte blandt andet, at han flere gange havde fortalt drengens mor, Lene Grave, at det var familiens egen forsikring, der skulle dække.
- Men det passer simpelthen ikke. Min datter har mange gange forsøgt at få fat i Ole Beck, men han var aldrig til stede og ringede aldrig tilbage. Han gad ikke snakke med hende, siger Lis Nygaard, som synes hun er nødt til at give sit besyv med, da hendes datter og svigersøn er i udlandet, og derfor ikke har haft mulighed for at tage til genmæle.
- Det er da utroligt, at Ole Beck ikke selv føler et ansvar. En hvilken som helst anden erhvervsdrivende ville da selv have taget pungen op og forsøgt at gøre skaden god igen. Men mit barnebarn og min datter og svigersøn har ikke fået så meget som en undskyldning, siger Lis Nygaard.
Katja Drejer
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker