De to mænd, som ved 21-tiden i aftes forsøgte at begå væbnet røveri mod en af Dansk Værdihåndterings pengetransporter ved Føtex i Sundby L. flygtede fra stedet i en sort VW Golf.
I første omgang forlød det ellers, at der muligvis var tale om en BMW, men politiet oplyser nu, at der efter alt at dømme er tale om en Golf.
Et vidne så kort efter klokken 21 den sorte VW Golf komme ud fra parkeringspladsen ved Føtex, hvor de kørte over for rødt og forsvandt i retning mod Sakskøbing.
Politiet har endnu ikke fundet flugtbilen, selvom man har ledt intensivt og blandt andet undersøgt forskellige rastepladser langs motorvejen, oplyser vagtchef Kenneth Pedersen her til morgen.
Den ene røver var bevæbnet med en tromlerevolver, og den anden havde et sort våben, som godt kunne ligne et M75-gevær, som er et militært automatvåben af ældre årgang.
Politiet vil meget gerne høre fra vidner, som måtte have set den sorte Golf køre med stor fart mod Sakskøbing kort efter klokken 21 i aftes. Politiet kan kontaktes på telefon 54 85 14 48.
Røverne fik ikke nogen penge med sig fra røveriet, da en alarm hurtigt gik i gang og en farvepartron udløst, og det skræmte røverne så meget, at de valgte at tage flugten.
Føtex var i 2003 udsat for et lignende røveri. Dengang lykkedes det røverne at slippe væk med cirka 350.000 kroner.
Jakob Poulsen og Jesper Bøgh
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet