Så er der mindre end to timer til, at Frem Sakskøbing og Brøndby løber på banen, og alt ånder fortsat fred og ro i byen.
For kort tid siden blev en 14-årig dreng fra Roskilde dog stoppet, da nogle kontrollører opdagede, at han var i besiddelse af noget ulovligt fyrværkeri, oplyser politiets beredksabschef Erik Johansen.
Politiet tog drengen med og kontaktede hans mor. Da han er under den kriminelle lavalder kan han ikke straffes for det, der ellers ville blive noteret som en overtrædelse af fyrværkeriloven.
Men bortset fra den lille episode ånder alt fortsat fred og fordragelighed i Sakskøbing, rapporterer Folketidende.dks Susie Espersen.
Hun fortæller, at mellem 150 og 200 mennesker i øjeblikket er samlet på og omkring Kong C's café i Torvegade. Jan Herluf Petersen fra Frem fortæller, at man venter en stor overvægt af Brøndby-tilhængere til kampen, da mange fra Sakskøbing traditionelt holder med de blå-gule.
Indtil videre er der så vidt vides ikke foretaget flere anholdelser end den ene, som fandt sted på banegården i Nykøbing, hvor en mand, der var med toget fra København, sigtes for hærværk.
Politiet har nu sendt flere af de mandskabsvogne, som har kørt rundt i Nykøbing, mod Sakskøbing, hvor der i forvejen også er et stort politiopbud. Alt tyder altså fortsat på, at sikkerheden omkring kampen er i top.
Jakob Poulsen
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker