Frivillige strømmer til Middelaldercentret

Rigtig mange gæster lader sig inspirere til at rejse en tur tilbage til middelalderen, når de gæster Middelaldercentret i Nykøbing F. Og centret er afhængig af, at frivillige har lyst til at agere middelalderfolk, som er med til at skabe den helt unikke stemning.  
- Mange bliver inspireret under deres besøg. Det betyder, at vi hvert år kan sende mellem 100 og 120 nye frivillige ud på feltet udover de 400 medlemmer af vores støtteforening, siger centerleder Peter Vemming.
 
Inden de nye frivillige slippes løs blandt publikum, skal de deltage i kurser, så de er klædt på til at formidle middelalderens historie videre. De senere år er der også mange udlændinge, som melder sig som frivillige.
 
- Det er især tyskere, der kontakter os. Men også mange middelaldergrupper fra hele Europa, som har deltaget på diverse middelaldermarkeder og noget, der ligner, vil nu prøve den ægte vare, fordi de på Middelaldercentret for alvor kan leve deres interesse ud i historisk korrekte rammer, siger Peter Vemming, som inden længe kan tage imod en stor gruppe frivillige fra Italien, som er på vej nordpå.
 
Den store søgning betyder faktisk, at Middelaldercentret i højsæsonen er nødt til at afvise frivillige.




Middelaldercentret oplever, at frivillige fra ind- og udland gerne vil arbejde gratis i sommerferien.

Offentliggjort Sidst opdateret