'Gammel kending' stoppet: Nu er han anholdt

En 30-årig mand vil gerne ind i Danmark og har derfor forsøgt sig flere gange. Arkivfoto: Michael Bager

En 30-årig mand kan fortsat ikke få lov til at komme indenfor de danske grænser.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der findes nogen mennesker, som bare rigtig gerne vil indenfor de danske grænser, men samtidig ikke er synderligt velkomne. Og så findes der folk, som ikke tager et nej for et nej og bare forsøger igen.

Et sådant tilfælde er en 30-årig udenlandsk mand. Han blev nemlig stoppet af politiets udlændingekontrolafdeling, da han kom i land med en bus i Rødbyhavn, og ved nærmere undersøgelse viste det sig, at han ikke havde nogen gyldig opholdstilladelse.

Det skriver Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi i deres døgnrapport.

Den udenlandske mand blev derfor anholdt tidligt onsdag aften og sigtet for overtrædelse af udlændingeloven. Faktisk viste det sig, at han var en 'gammel kending', for han er to gange før blevet afvist ved grænsen, hvor han ville rejse ind i Danmark.

Da politiet visiterede den 30-årige mand, fandt de en klump hash på 2,26 gram, og han blev derfor også sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer.

Den 30-årige er fortsat anholdt, mens hans sag gennemgås af Udlændingestyrelsen.