GANGTUNNEL SPÆRRES: NU SKAL GRAFFITIEN VÆK

Foto: Jakob Poulsen

Gang- og cykeltunnel under trafikeret vej på Falster skal have en hovedrengøring, meddeler Guldborgsund Kommune.

Offentliggjort Sidst opdateret

Søgangen - gang- og cykeltunnelen, som forbinder Søvej med midtbyen under jernbanen og Brovejen i Nykøbing - bliver i næste uge spærret for gennemgang i dagtimerne i flere dage, oplyser Guldborgsund Kommune i et opslag på Facebook.

Det sker for at lave, hvad kommunen selv betegner som en hovedrengøring af tunnelen.

Arbejdet omfatter blandt andet en rensning af væggene for graffiti, og afspærringen er nødvendig, fordi graffitien skal fjernes ved brug af damp, skriver kommunen.

Tunnelen benyttes blandt andet af studerende på vej til og fra skole, og netop derfor har man valgt næste uge, hvor skolerne holder efterårsferie, til arbejdet.

Hovedrengøringen finder sted fra 17. til 19. oktober i dagtimerne, men et mere præcist tidsrum er ikke angivet i kommunens opslag.

Foto: Jakob Poulsen