Gedser på vej mod ny turistmagnet

Formand for Gedser Remise, Finn Rasmussen, viser her det nye skilt frem, som viser den kommende tilbygning, som den kommer til at se ud. Foto: Jan Knudsen

Nyt projekt omkring Det Gule Palæ skal bringe bygning tilbage.

Offentliggjort Sidst opdateret

Efter tårnet til Det Gule Palæ kom til i 2016, er antallet af gæster vokset og vokset hos Bevaringsforeningen Gedser Remise.

I weekenden blev en indsamling til et nyt byggeprojekt omkring Det Gule Palæ så officielt søsat.

- Sidste år havde vi 8.000 gæster, i år runder vi 10.000, og når den nye sidebygning til Det Gule Palæ kommer til, trækker det endnu flere til. Men den nye tilbygning er Olsen Banden-fanklubbernes projekt, siger formand for Gedser Remise, Finn Rasmussen.

Gedser Remise er de senere år renoveret for mange millioner kroner, og siden tårnet til Københavns Godsbanegårds gamle kommandopost alias Det Gule Palæ kom til, er ikke mindst tyske turister strømmet til.

- Vi har nu booket 32 busser fra Tyskland, og i næste måned går det løs, siger Finn Rasmussen.

Olsenbandenfanclub Deutschland og Olsen Banden Fanklub DK er nu klar til næste skridt: Opførelsen af en ny sidebygning, som skal ligne den originale fra 1909.

Læs mere i Folketidendes papiravis mandag.