Godsejer Kim Brockenhuus-Schack er glad for, at byrådet stemte hans store energiprojekt på Vennerslund igennem forleden. Nu kan han gå videre med projektet. Foto: Flemming Keith KarlsenFlemming Keith Karlsen
- Vi giver ikke op, siger modstander af energipark, som byråd med et snævert flertal har sagt ja til.
Bjarne ArildsenBjarneArildsen
OffentliggjortSidst opdateret
VENNERSLUND I flere år har tilhængere og modstandere af en energipark ved Vennerslund stået langt fra hinanden.
Det gør de også i dag med deres kommentarer til, at Guldborgsund Byråd - med snævert flertal - forleden vedtog en lokalplan, som baner vej for projektet.
På Vennerslund er man glad for afgørelsen, mens modstanderne i foreningen Bevar Roen er meget kritiske overfor beslutningen.
Glæde på godset
Godsejer Kim Brockenhuus-Schack, der står bag projektet, er naturligvis glad for, at hans projekt gik igennem i torsdags.
Annonce
- Jeg er glad for, at vi er kommet hertil. Det har vi arbejdet på i otte år, siger Kim Brockenhuus-Schack.
Vedtagelsen i byrådet skete med 15 stemmer mod 14, hvilket havde stået klart i et stykke tid.
- Jeg ville da gerne have haft en større opbakning, men vi har demokrati, og der var et flertal, siger han.
Han ser ikke vedtagelsen af lokalplanen som en afslutning på noget.
- Det er startskuddet til en meget spændende proces, mener godsejeren.
Det var med det mindst mulige flertal, at Guldborgsund Byråd forleden stemte for en lokalplan, der tillader seks høje vindmøller samt en stor solcellepark igennem ved godset Vennerslund på Nordfalster. 15 stemte for lokalplanen og dermed projektet. Det var Guldborgsundlisten minus Dorthe Sølling, Venstre minus Mette Møller og SF. 14 stemte imod lokalplanen og dermed projektet. Det var Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Enhedslisten og de to "afhoppere" fra liste G og Venstre. Det kræver nu en kommunal byggetilladelse for, at projektejer Kim Brockenhuus-Schack kan komme i gang. Denne er ikke udstedt endnu, men kommer formentlig i starten af 2021.
Venter på byggetilladelse
Vedtagelsen af lokalplanen skal nu følges op af en byggetilladelse, så selve etableringen af vindmøller og solcelleanlæg kan komme i gang ved Vennerslund.
Denne tilladelse kommer dog ikke til godset lige med det samme.
I byrådet vil man nemlig afvente, at en ny bonusordning til gavn for naboer til store energianlæg kommer helt på plads, inden byggetilladelsen udstedes.
Et meget stort flertal i Folketinget støtter VE-bonussen, som ordningen hedder. Men ordningen ventes først vedtaget i 2021.
Annonce
- Det er helt fint, at der kommer en sådan bonusordning, siger Kim Brockenhuus-Schack.
Utilfredse modstandere
I foreningen Bevar Roen, som i flere år har kæmpet mod energiparken ved Vennerslund, er man meget skuffede over udfaldet.
Foreningen fik mange hundrede til at skrive under på protester og indsigelser, men det rykkede ikke ved det snævre byrådsflertal.
- Hvis borgerinddragelse var mere end et fint ord på Guldborgsund Kommunes glittede papir, så kunne man have forventet en anden afgørelse end den, som byrådet traf med en uhørt smal margin, siger Merete Kepp fra Bevar Roen.
Kritik af kommunen
I foreningen synes man, at forvaltningen og byrådsflertallet har været meget lidt interesseret i at lytte til de mange kritiske borgere.
- Kritiske høringssvar er blevet gummistemplet med "intet at bemærke", og vores breve med information til politikerne er ikke blevet hørt, men overhørt, siger talsmanden fra foreningen.
Merete Kepp slår fast, at foreningen fortsætter sin kamp mod projektet.
- Vi giver ikke op. Vi anker naturligvis afgørelsen og håber, at mere uvildige øjne vil se på sagen, siger hun.
Seneste artikler
Nykøbing FC henter spiller i FC Midtjylland
Cyklist slap heldigt fra sammenstød med bil
Kastede genstand mod kørende lastbil: Forrude smadret
Borgmester vil hjælpe medarbejderne videre: - Det er bydende nødvendigt
Politiet fortsætter eftersøgningen af Maibritt
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik