Godt nyt for hjertepatienter: Samarbejde resulterer i tre nye speciallæger
Der var tre ansøgere til de to stillinger som kardiolog i Region Syddanmark og Region Sjælland. Men det er besluttet at ansætte alle tre. Foto: Region Sjælland
Region Sjælland
Manglen på speciallæger kræver nye løsninger. Et samarbejde mellem to regioner forsøger at rykke rundt på kræfterne til gavn for hjertepatienter.
Hjertepatienter har i de seneste år oplevet flere og flere vikarer og en højere ventetid, når de har været til tjek og behandlinger på sygehuse og akutafdelingerne i Slagelse og Odense.
Men nu håber Region Sjælland, at et samarbejde med Region Syddanmark om tre speciallægestillinger kan hjælpe patienterne.
Der er tale om tre kombinationsstillinger inden for kardiologi, hvilket betyder, at kardiologerne skiftevis skal arbejde på Slagelse Sygehus og Odense Universitetshospital. To af stillingerne er allerede besat.
Jeg søgte stillingen, fordi den giver mig mulighed for at specialisere mig endnu mere inden for kardiologien.
Leith Al-Mashkur, afdelingslæge
-Det er ikke nogen hemmelighed, at vi mangler speciallæger i Region Sjælland. Samtidig er vi den region med flest syge. Vi har særligt manglet kardiologer, og derfor er jeg også meget glad for, at det på relativt kort tid er lykkedes at oprette tre nye kombinationsstillinger inden for kardiologien, Anne Møller Ronex (B), der er formand for sygehusudvalget i Region Sjælland.
Et alsidigt job
De tre kardiologiske kombinationsstillinger er resultatet af en mangeårig samarbejdsaftale mellem Region Syddanmark og Region Sjælland. En samarbejdsaftale som altså nu er udvidet til også at indebære kombinationsstillinger.
Formålet med stillingerne er, at Region Sjælland kan tiltrække og tilknytte nye speciallæger samtidig med, at man styrker de faglige miljøer i begge regioner.
En af de læger, der søgte stillingerne, er afdelingslæge Leith Al-Mashkur, der startede på Slagelse Sygehus 1. september.
Fakta
Der har været tre ansøgninger til de to stillinger. Af disse tre ansøgere kan to ansøgere starte i efteråret 2024. På baggrund af drøftelser mellem relevante parter fra begge regioner, blev det besluttet at ansætte alle tre. Den tredje stilling er med opstart tidligt forår 2025. Ansøgerne er fra Region Hovedstaden.
Der er indgået aftaler om én dag på OUH, tre dage på Slagelse Sygehus og én dag til kompetenceudvikling eller forskning.
Finansieringen af stillingerne følger fordelingen af dage på de forskellige matrikler. F.eks. betaler Region Sjælland for tre dage på Slagelse Sygehus samt lønnen under kompetenceudvikling. OUH betaler for den ene arbejdsdag på OUH.
Kilde: Region Sjælland
-Jeg søgte stillingen, fordi den giver mig mulighed for at specialisere mig endnu mere inden for kardiologien. Jeg bliver både en del af en højspecialiseret enhed på Odense Universitetshospital samtidig med, at jeg får en dagligdag på Slagelse Sygehus, hvor jeg kommer til at beskæftige mig med mange forskellige typer af patienter og sygdomme. Samtidig vil jeg bruge den viden jeg får fra Odense på afdelingen i Slagelse, siger afdelingslæge Leith Al-Mashkur.
Den anden kardiolog starter d. 1. december, mens den tredje stilling er ved at blive landet og efter planen er med opstart tidligt forår 2025.
Der arbejdes desuden på oprettelsen af yderligere en kombinationsstilling inden for neurologi og demensudredning med opstart i 2025.
Seneste artikler
Skabte uro i lægeklinik
Yacht-sagens dag tre: Endnu flere vidner
Kulturfabrikken klar med nye faciliteter: - Lige det fællesskab, man gik og savnede
Udvalgsformand: - Jeg er ikke imponeret
Legendarisk natklub genopstår: Nu vil venner og familie føre den videre
Mest læste artikler
Ung kvinde kørte i vandet: Mistede herredømmet over bilen
Hus fra bondestenalderen fundet på Falster
Legendarisk natklub genopstår: Nu vil venner og familie føre den videre
Efterlyser vidner i sag om grov vold
250 frivillige sendte de første af 10.000 løbere godt afsted