Guldborgsundcentrets vokseværk: Populært sted mangler kun at skrive under
Det er på anden sal i denne bygning, at den kan komme til at ligge. Foto: David Arnholm
David Arnholm
Der er godt gang i byggeriet af den nye del af Guldborgsundcentret. Ét sted mangler kun underskriften på kontrakten, og ejeren er over 90 procent sikker på, at det sker.
Kæmpebutikkerne skyder op i den nye del af Guldborgsundcentret. I den seneste tid har centret taget et tigerspring – en periode, hvor den ene højdemeter efter den anden er blevet tilføjet.
Særligt ét spørgsmål florerer dog stadig: Hvilke butikker kommer bygningerne til at huse?
Tidligere har Folketidende kunnet fortælle, at Maxi Zoo forhandler med centrets ejer Holberg Fenger Gruppen. Her godt tre måneder efter artiklen udkom, kan direktør Bo Demant fortælle, at der endnu ikke er blæk på kontrakten.
Læs også: Nysgerrig på Gulborgsundcentrets vokseværk? Stor kæde er "i dialog med udlejer"
En anden kending fra Guldborgsundcentret går dog også med flytteplaner. Centrets legeland, Legejunglen, håber, at det kan sikre sig en plads i den nye del.
Og ejeren, Torben Jensen, er mildt sagt fortrøstningsfuld. Chancen for, at det sker, er meget stor – faktisk ligger vi i den pæne 90’er-ende, hvis han skal give procenter.
- Vi (Legejunglen og Holberg Fenger Gruppen, red.) er enige om alle vilkårene og mangler kun underskriften. Jeg forventer, at vi skriver under inden for de næste par uger, siger han. Hvorfor det ikke er sket endnu, kommer sig ifølge ejeren af, at han har haft meget om ørerne den seneste tid.
Det nye legeland
Vi skal nogle meter op i luften for at komme til den nye Legejunglen. På anden sal kommer den til at ligge, og der bliver også lidt mere plads at boltre sig på.
I omegnen af 2.000 kvadratmeter kommer Legejunglen til at være, hvilket er godt og vel 400 mere end det nuværende legeland, forklarer Torben Jensen.
Flytningen kommer dog til at koste op mod 1,5 million.
-Vi skal have pillet hele vores egenstruktur ned, og så skal den flyttes derover og op på anden sal. Alle borde, stole, alt muligt skal transporteres derhen.
- Vi beholder vores ting. De ting, der trænger til en opfriskning, skifter vi, andet shiner vi op, siger han.
Men der kommer også noget nyt til centret. I Slangerup og Slagelse, hvor Legejunglen også ligger, har de en såkaldt vulkan. Her kan børnene klatre op til vulkanens "krater" og lade sig glide ned.
Det vil de også komme til i Sundby, hvis blækket ender med at ramme papiret.
Blive lige meget hvad
Tilbage i oktober kunne Flemming Holberg Fenger, Holberg Fenger Gruppens direktør, fortælle, at der kommer et legeland til den nye del.
Selv hvis det ender med at blive et andet legeland, forsikrer Torben Jensen, at Legejunglen forbliver i Guldborgsundcentret.
Kan Legejunglen klare konkurrencen, der kommer, såfremt der skal være to legelande i Guldborgsundcentret?
- Vi er etableret, og skulle der komme en anden, har vi eksisteret i mange år. Vi vil ikke have de samme startudgifter, som en anden vil have, siger Torben Jensen.
Læs mere om, hvilke butikker der også kommer til at ligge i centret her.