Gymnaster tager til Athen

 

13 drenge og 19 piger fra Eskilstrup GIFs junior og yngligenhold flyver torsdag inden efterårsferien til Grækenland sammen med fire af deres trænere og nogle forældrehjælpere. De skal bo lige udenfor Athen og skal i løbet af ugen give fem opvisninger. Den ene, den gymnaster og trænere ser mest frem til, er en opvisning på det gamle olympiske stadion. De øvrige opvisninger bliver på skoler og idrætsanlæg. Holdet skal desuden holde nogle workshops på et par skoler i området.
- Det bliver noget helt særligt, at skulle give opvisning her, fortæller en af holdets trænere Anders Bo Jensen.Han har tidligere rejst med gymnastikhold og ser frem til efterårsferien som en god blanding af opvisninger, workshop og så lidt ferie også.
Der har dog været mange bekymringer omkring situationen i Grækenland, og trænerne følger situationen meget nøje.
- Vi håber på at få en god tur på trods af situationen i landet. Der har heldigvis ikke været slåskampe eller andet voldsomt. Vi har gjort os vores spekulationer. Vi skal bo udenfor Athen og holder os langt væk fra centrum i hvert fald 19. oktober, hvor der er varslet generalstrejke. Vi er ikkeafhængige af den offentlige transport, da vi har lejet vores egen bus dernede, så vi håber, det går, siger Anders Bo Jensen
Inden afrejsen giver gymnasterne en opvisning i Eskilstrup hallen, hvor de viser deres program fredag 7. oktober kl. 19.30.
 
 
 
 

Et hold juniorgymnaster fra Eskilstrup GIF tager i efterårsferien på opvisningstur til Athen.

Offentliggjort Sidst opdateret