Halleder har truffet "den sværeste beslutning" i sit liv: - Det vil jeg savne enormt

Mark Stig Andersen, leder af Guldborgsund Hallerne og Nykøbing F. Teater, fortæller, at ingen bød ind på at overtage forpagtningen. Arkivfoto: Ingrid Riis

Leder af hallerne i Guldborgsund Kommune og  Nykøbing F. Teater har valgt at stoppe. Han har med egne ord fundet "det perfekte match" et stykke fra Sydhavsøerne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mark Stig Andersen kender om nogen den hvinende lyd af sko, der skrider mod halgulvet. Duften af cafeteriet. Fjerbolde, håndbolde, fodbolde og volleybolde, der farer gennem luften.

Som leder af hallerne i Guldborgsund Kommune har han blandt andet oplevet Guldboxen gå fra idé til den store kæmpehal, der nu ligger i hjertet af Nykøbing og kan rumme 3.000 tilskuere.

Også teatergulvet har han gjort sig på – ikke som skuespiller, men som leder af Nykøbing F. Teater.

Nu er det slut. Både som halboss og teaterchef. Mark Stig Andersen har valgt at sige farvel til den kommune, han har arbejdet i siden sammenlægningen i 2007. En beslutning, han selv kalder "den sværeste og største beslutning" i sit liv.

Den "vildeste og fedeste rejse" har nået sin afslutning.

Men hvorfor så stoppe?

Jo, Mark Stig Andersen har med egne ord fundet "the perfect match".

"Vil du være med til at stå i spidsen for at fremme fritids- og kulturtilbuddene i Stevns?" lød overskriften på jobbet. Det var Mark Stig Andersen klar på.

Derfor skifter han Guldborgsund Kommune ud med Stevns. Men kun i arbejdssammenhæng. Privat forlader han ikke Sydhavsøerne.

- Jeg elsker min kommune og har været med fra kommunens start. Jeg har et fantastisk godt netværk kollegialt og gode samarbejdspartnere. Det vil jeg selvfølgelig komme til at savne enormt.

Det absolut største

Når Folketidende får ham til at pege på en konkret oplevelse fra sin halledertid, leder han samtalen hen på kæmpehallen midt i Nykøbing.

- Implementeringen og byggeprocessen omkring Guldboxen er der ikke mange, der får lov til. Fra de første analyser til at være med i projekteringsfasen sammen med Rambøll. Det er absolut noget af det største, som jeg har været med til.

Han understreger dog, at det er svært at fremhæve én ting og peger også på renoveringen af svømmecentret, hallerne og opgraderingen af Nykøbing F. Teater.

Problemerne med hallen

Som Mark Stig Andersen pointerer, vil det være "mærkeligt, hvis der ikke var nogen småproblemer" med så stort et byggeri som Guldboxen.

Vi skal tilbage til november 2023 for at finde et sådant problem. Flere steder i hallen bulede gulvet. At fjerne det fedtede harpiks fra halgulvet er ikke helt lige til. Gulvvaskemaskinens kamp mod den klæbrige masse efterlod en stor del vand. Noget af det sivede ned i elektronikkasserne, hvilket fik gulvet til at bule.

Læs også: Buler i nyt halgulv: Nu er det besluttet hvad der skal gøres

Kort efter blev problemet dog afdækket og løst.

Sommeren 2024 var der igen problemer. Denne gang handlede det ikke om hallens forfatning, men om vådt og tørt til brugerne. Forpagteren af cafeteriet gik konkurs.

Det betød, at to koncerter måtte udskydes eller aflyses.

Læs også: Madkniben i Guldboxen: Ingen vil tage over

Der er stadig ikke fundet en ny forpagter, men ifølge Mark Stig Andersen er der fundet en god løsning.

- Som vi har meldt ud tidligere, har vi nu en god leverandøraftale med en part, som hjælper Guldboxen hver eneste gang, der er brug for det, og det fungerer upåklageligt.

Alt i alt er det et passende tidspunkt at takke af som hal- og teaterleder, mener Mark Stig Andersen.

- Jeg vil ikke sige, at der er nogen, som forlader skuden, før noget er på plads. Det kører rigtig fint, som det kører.

Den 3. marts starter han jobbet i Stevns Kommune.