HER ÅBNER NYT TILBUD TIL BØRN MED SÆRLIGE UDFORDRINGER
Foto: FT
Om få måneder kan børn og unge flytte ind i et nyt kommunalt aflastningstilbud.
Kraghaven hedder et nyt aflastningstilbud i Guldborgsund Kommune til børn og unge med psykiske og fysiske funktionsnedsættelser.
Her kan de være sammen med andre børn i rammer, der passer til deres udfordringer og behov.
Det skriver Guldborgsund Kommune i en pressemeddelelse.
Kommunens socialudvalg besluttede onsdag at skabe det ny tilbud.
Det har længe været et ønske, forklarer formanden for socialudvalget, Britta Lange (S):
- Vi skal give alle børn og familier de bedst mulige rammer for, at de kan trives. Når man har et barn med svær psykisk eller fysisk funktionsnedsættelse, så har man behov for hjælp og støtte på flere måder, og her vil det nye tilbud være et kæmpe løft. Både for børnene og for forældrene. Tilbuddet har stået på både vores og forældrenes ønskeliste længe, og derfor er jeg glad for, at vi trods en presset økonomi også beslutter os for at investere i vores børn og familier.
Tilbuddet åbner i juni i Kraghave Bodels lokaler på Kraghave Gaabensevej.
Kraghave Bodel er i dag et døgn- og uddannelsestilbud for unge. Det omlægges for at målrette indsatsen bedre efter de unges behov.
Børnefællesskaber
Kraghaven har plads til børn fra 0-15 år. Men det er også muligt at udvide tilbuddet til børn helt op til 18 år.
Den kommende afdelingsleder for Kraghaven, Anne Dorthe Hansen, glæder sig til at flytte ind i Kraghaven.
Faciliteterne er bedre, og børnene kan få mere personlige værelser, mener hun.
- Vores børn har svært ved at have en aktiv fritid i hverdagen på grund af deres funktionsnedsættelser. Når de er hos os, er de i børnefællesskaber, som de ellers ikke er en del af, for vi kan tilbyde dem nogle aktiviteter, som forældrene af gode grunde har svært ved. For forældrene betyder det, at de kan aflevere børnene i et trygt miljø, hvor der er faglige kompetente medarbejdere, og hvor vi har et godt samarbejde med forældrene, siger Anne Dorthe Hansen.
Der bliver lavet nye udearealer, der passer til målgruppen. Indearealerne opdeles efter aldersgrupper.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned