Her skal seniorerne også have boksehandskerne på

Der er sket meget, siden dette billede blev taget af Våbensted Skole for år tilbage. Heldigvis kan man også i næste uge her i Folketidende se friske billeder fra de indvendige renoveringer, som bokseklubben bliver færdige med i weekenden. Foto: Steen Thornit/arkiv

Skole har fået nyt liv med en bokseklub, som nu også sætter et friskt initiativ i søen målrettet seniorer.

Offentliggjort Sidst opdateret

VÅBENSTED Helt tilbage til sidste sommer kunne man læse om en nystiftet bokseklub, der havde fået til huse i Våbensteds gamle skolebygninger.

En masse coronaudfordringer senere er der heldigvis kommet mange nye medlemmer til i Sydhavsøernes Bokseklub, og nu satses der på at hive medlemmer ind, som har rundet de 60 somre.

Danny Hansen er formand for den forholdsvis nyetablerede bokseklub, og han kunne for nylig glæde sig over, at medlemmerne i kultur, fritid og bosætningsudvalget besluttede sig for at bakke op om et friskt og ganske anderledes initiativ inden for bokseverdenen.

Vist nok eneste i Danmark

- Jeg tror, vi er de eneste i Danmark, der som bokseklub går ud med et tilbud om 60+-træning, og det er da dejligt, vi får støtte til vores initiativ, fortæller Danny Hansen, da Folketidende overbringer ham nyheden om, at udvalget valgte at støtte initiativet "Seniortræning plus 60 år" med 25.000 kroner fra Bevæg dig for livet-puljen.

Boksetræningen for folk over 60 år kommer til at ske med henblik på det sociale og bevægelse. Der vil også være fokus på balance, koordination, fleksibilitet og kondition, og i første omgang er målet at forsøge på at nå op på 20 deltagere.

Bokseklubben påtænker at søsætte kampagner på sociale medier for at udbrede kendskabet til seniortræningen. Der vil også blive taget kontakt til den lokale afdeling af Ældre Sagen.