Hueløse studenter har fået helt nye huer

Rikke Andreasen og Julie Bergdal Kolath kan smile igen. De to nybagte studenter, som fik stjålet deres studenterhuer af et par tankeløse knægte i Marielyst onsdag morgen, fik allerede onsdag eftermiddag hver en helt ny hue.

Pigerne, der er studenter fra Maribo Gymnasium, mistede huerne, da to knægte på 16-17 år rev dem af deres hoveder og løb med dem sankthansmorgen på Marielyst Strandvej.

De to ulykkelige piger ledte forgæves efter dem i halvanden time, før de gav op. I stedet fik de lov at låne et par huer, som Maribo Gymnasium havde liggende i gemmerne, så de i hvert fald havde en hue på, da det officielle studenterbillede skulel tages på gymnasiet.

Og senere i går eftermiddag kunne Rikke Andreasens mor, Helen Kirkegaard, så forære dem to helt nye huer.

Det var lykkedes Helen Kirkegaard at lave en aftale med firmaet StryBerg, hvor huerne er købt. De havde heldigvis et par ekstra på lager, så Helen Kirkegaard hastede til Brøndby for at hente dem. Og klokken 14 kunne pigerne atter sætte deres helt egne huer på hovederne.
- Der var ikke et øje tørt, fortæller Helen Kirkegaard i en mail til folketidende.dk og Radio Sydhavsøerne.

De stjålne huer er fortsat ikke dukket op.




De to nybagte studenter, som fik stjået deres huer i Marielyst, har fået to helt nye.

Offentliggjort Sidst opdateret