HUN ER EN AF DANMARKS SØDESTE KASSEDAMER
Pia Lykke Poulsen fra Danmarks sydligste supermarked er i finalen som Danmarks sødeste kassedame. Foto: Henrik Bjerregrav
Henrik Bjerregrav, ft
Pia Lykke Poulsen fra Dagli'Brugsen i Gedser er blandt fem finalister som Danmarks sødeste kassedame.
GEDSER: Har Dagli'Brugsen i Gedser Danmarks sødeste kassedame? Pia Lykke Poulsen er i hvert fald tæt på, hun er en blandt fem finalister i ugebladet Hjemmets årlige kåring.
- Vi er et samlingspunkt for alle aldre. For kunder, der bor alene, er besøget her måske deres eneste daglige kontakt med andre. Derfor er det så vigtigt at give sig tid til kunderne, siger Pia Lykke Poulsen, der i 25 år har siddet ved kassen i Dagli'Brugsen i Gedser.
Kunderne i Danmarks sydligst beliggende supermarked er meget glade for Pia Lykke Poulsen og har blandt andet rost hende for at være smilende, hjælpsom og klar med en varm favn, når der er brug for det. Derfor er hun nu i finalen i ugebladet Hjemmets kåring af Danmarks Sødeste Kassedame 2023.
Pia Lykke Poulsen er glad og stolt over, at kunderne har nomineret hende.
Om det bliver hende, der løber med hovedpræmien vides først midt i maj.
Alle kan være med til at afgøre, hvem der skal vinde, man kan stemme på hjemmet.dk eller ved at udfylde stemmesedlen i Hjemmet i denne uge. Sidste frist for at stemme er 1. maj.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker