Hvor var politiet?

Festugen i Nykøbing har været præget af, at mange unge har været i byen. Og de har bestemt ikke været ædru. Det har Carsten Pedersen fra festugekomiteen og Henrik Hansen fra Cityforeningen bidt mærke i.

- Forleden til Late Night var der mange unge, der gik rundt med øl i lommerne, både dåser og flasker. De var meget unge, ned til 12-13 år, og flere af dem gik og råbte, siger de to.

Forud og under festugen har kommunens ssp-folk kørt en kampagne for at få forældre til at tage ansvar for deres børn og unge i festugen.
- Men det ser ikke ud til, at den kampagne har virket, siger Carsten Pedersen og Henrik Hansen.

Jens Tang Holbek, der er en af kommunens ssp-konsulenter, kan til dels give dem ret.
- Jeg og min kollega Maria Lambrecht gik rundt under Late Night og talte med en masse unge. Mange havde drukket. Vi oplevede også mange helt ned til 10 år, der ikke burde gå alene rundt i byen sent om aftenen. Hvor var deres forældre, spørger Jens Tang Holbek.

Carsten Pedersen, Henrik Hansen og Jens Tang Holbek ville gerne have set noget til politiet på Late Night.
- Men vi så ikke noget politi overhovedet, siger de samstemmende.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra politiet i går, torsdag.




Festudvalg og ssp-folk efterlyste politiet til Late Night i Nykøbing i mandags.

Offentliggjort Sidst opdateret