I chok over Søren Papes død: - Jeg er meget rystet over det

Folketingskandidat for Konservative Stine Pilt Olsen. Foto: Asger Andersen

Folketingskandidat for Det Konservative Folkeparti i Guldborgsund, Stine Pilt Olsen, begræder partiformand Søren Pape Poulsens alt for tidlige død.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Jeg er meget rystet over det. Jeg sidder til en børnefødselsdag, og så får jeg lige tilfældigvis kigget på telefonen, hvor nyheden kommer op.

Folketingskandidat for Det Konservative Folkeparti i Guldborgsund Kommune, Stine Pilt Olsen, troede ikke på det, da hun lørdag sidst på eftermiddagen kunne læse, at partiets formand, Søren Pape Poulsen, er død i en alder af 52 år.

Fredag aften fik han en hjerneblødning under partiets hovedbestyrelsesmøde i Vejen. Han blev hastet til Odense Universitetshospital, men hans liv stod ikke til at redde.

Hjertevarm

Stine Pilt Olsen var indtil januar formand i Det Konservative Folkeparti Guldborgsund, mens hun i et par måneder i 2021 var i Folketinget. Det var især her, hun kom tæt på Søren Pape Poulsen.

- Jeg ved godt, jeg ikke lige er den, der er allernærmest. Men jeg har haft perioder, hvor jeg har arbejdet sammen med ham. Jeg var med til hans 50-års fødselsdag, siger en tydeligt rystet Stine Pilt Olsen.

Hun husker tilbage på ham som en hjertevarm mand, der vægtede nærhed højt.

Stine Pilt Olsen sammen med Søren Pape Poulsen i forbindelse med et besøg i Nykøbing i 2022. Foto: Ingrid Riis

- Jeg synes virkelig, han var empatisk og menneskelig. Inden jeg kom i Folketinget, var jeg til et suppleantmøde, hvor jeg havde min syv uger gamle datter med. Lige pludselig var Søren væk fra mødet, fordi han var listet ind for at se hende, siger hun og fortsætter:

- Der er ikke mange stemmer i, at han på sådan en aften går ind i et mødelokale for at se en baby. Men det var bare sådan, han var. Han havde virkelig meget øje for det. Han kunne også altid huske mit navn, selvom han møder masser af mennesker hele tiden. Jeg elsker, når folk kan det, siger Stine Pilt Olsen.

Umenneskeligt pres

Så kort tid efter den chokerende nyhed har hun svært ved at forholde sig til, hvad der nu skal ske i partiet.

- Det er svært at sige, hvor det efterlader partiet. Man kan gisne om mange ting. Hvor efterlader det politik i det hele taget?

Hun fremhæver, at det må være have været "umenneskeligt hårdt" for Søren Pape Poulsen at være under ikke bare det massive politiske pres, men også få vendt og drejet sin person igen og igen.

- Så sent som i sidste uge har jeg fået en mail fra et medie, hvor jeg skulle svare på, om Søren Pape var den rigtige formand. Det, synes jeg faktisk, er voldsomt.

- Er det for hårdt (på den politiske top, red.)? Der har været sindssygt mange sygemeldinger rundtomkring. Det her er virkelig, virkelig trist. Det får virkelig mange tanker i gang, siger Stine Pilt Olsen.