Maria Clausen (til venstre) savner sin styrketræning indendørs og møder i mellemtiden op til udendørs træning på parkeringspladsen ved La'tiff lørdag formiddag. Foto: Ingrid RiisIngrid Riis
Den organiserede indendørs idræt kommer i gang igen på onsdag, 21. april - både for børn og unge, men også for ældre over 70 år. Der er dog stadig en stor gruppe, der savner deres træningscenter.
Birgitte GrønningBirgitteGrønning
OffentliggjortSidst opdateret
NYKØBING Fra på onsdag, 21. april, må unge under 18 år og ældre over 70 år igen dyrke indendørs idræt. Men aldersgrupperne indimellem, der går og savner for eksempel deres fitnesscenter, må stadig vente tålmodigt på mere corona-genåbning.
Landets fitnesscentre har været lukkede siden 9. december, og derfor er det - i takt med mere menneskelige varmegrader - blevet populært at mødes udendørs, hvor man siden 22. marts har haft lov til at mødes 50 til fitness.
Det gør de blandt andet hos Lasse Overgaard, der coacher et hold på parkeringspladsen udenfor La'tiff på Gaabensevej lørdag formiddag.
Det sker med blus på højtaleren, squats, armbøjninger og høje knæløftninger. Denne lørdag i sol og forårsgrader.
- Men vi var her også i regn i sidste uge, og gejsten er høj hver gang, fortæller en af deltagerne, Maria Clausen.
Annonce
Hun har stillesiddende arbejde og vil gerne holde fysikken i gang, så det lukkede fitnesscenter, hvor hun plejer at komme to til tre gange om ugen, er et problem for hende.
- Gå- og løbeture i skoven giver noget, men jeg savner helt vildt at kunne styrketræne indendørs. Det giver mig både mentalt og fysisk velvære. Jeg er meget taknemmelig for det udendørs alternativ, også når det regner. Vi knokler og kæmper, fastslår hun.
Lasse Overgaard lader holdet få en kort pause og fortæller, at han har tænkt at fortsætte den udendørs træning sommeren over. Også selvom den indendørs træning forhåbentlig er åbnet længe inden.
- Det udendørs kan noget. Her er en anden sindsstemning, når vi træner på en parkeringsplads. Man behøver ikke have smart tøj på og gøre fine trin i takt. Det er helt lige meget her, mener han.
Ifølge den seneste politiske genåbningsaftale kan fitnesscentrene tidligst kan åbne for indendørs træning 6. maj.
13 deltagere giver den gas på asfalten, hvor træningen fortsætter sommeren over. Foto: Ingrid RiisIngrid Riis
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned