væggerløse Politiet i København har ved anholdelsen af en 41-årig mand med tidligere tilknytning til lokalområdet og hans 35-årige kæreste opklaret ni indbrud i huse i Væggerløse i juli. Anholdelsen skete, fordi den 41-årige var undveget for afsoning af en fængselsdom. Ved anholdelsen fandt politiet tyvekoster, som stammede fra indbruddene.
Samtidig fandt politiet en Ruko-nøgle, som menes at passe til et sommerhus i Marielyst-området, hvor parret har boet i tiden mellem 7. juli og 20. juli, mens de var på tyvetogt i området.
- Vi vil gerne i forbindelse med den udlejer, som har lejet et sommerhus ud til parret i den nævnte periode. Man må formode, at vedkomnende savner sine lejere, som på grund af fængsling har måtte efterlade nogle effekter i huset.
- Effekterne vil vi gerne have fat i til den videre efterforskning, siger landbetjent Steffen Larsen, Marielyst Politi.
Det vides, at parret har været i området i juni og det meste af juli, og at de har boet i forskellige sommerhuse, men det er den nævnte periode, der er aktuel med hensyn til nøglen.
Under deres turné har de kørt rundt i en mørkeblå Alfa Romeo, der er stjålet i Københavns-området. Og politiet vil også gerne i forbindelse med folk, som har set eller hørt noget til parret og bilen i den nævnte periode.
Steffen Larsen kan kontaktes på telefon 5413 1448.
Erik Holm eh@folketidende.dk
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde