(ingen overskrift)

Offentliggjort Sidst opdateret

Troldemosen’s VVS i Listrup blev etableret i 2009 som et autoriseret VVS Installatør- og blikkenslagerfirma, efter at Claus Mortensen afsluttede sin VVS installatør-eksamen i sommeren 2009. I marts måned 2010 ansatte Claus sin far Bjarne Mortensen som har mere end 35 års erfaring indenfor VVS branchen og Bjarne er specialist i fjernvarme.

Firmaet har værksted og kontor på Troldemosevejen 5, Listrup, og der drives et lille landbrug på ejendommen som Claus Mortensen overtog efter sin farmor og farfar i 2002. Ejendommen har været i familiens eje siden 1924.

Troldemosen VVS påtager sig alle former for VVS – blikkenslagerarbejder, såvel for for private, offentlige samt for industrien.

I kraft af at Troldemosen’s VVS & Blik er certificeret til at foretage fjernvarmeeftersyn af bl.a. Nørre Alslev Fjernvarme kan firmaet tilbyde et serviceabonnement som gælder i 2 år fra der er udført eftersyn. I hele den periode gives 20% i rabat på timeprisen uden for normal arbejdstid, hvis nu uheldet skulle være ude og varmen bliver væk. Efter de 2 år kan du frit vælge om du ønsker at blive kontaktet igen for at forlænge serviceabonnementet.

Blandt andet har en lokal borger, Per Sørensen fra Skerrisvej i Nørre Alslev benyttet sig af tilbuddet. Da Per fik brev fra Nørre Alslev Fjernvarme om at afkølingen var for dårlig og derved resulterede i et alt for højt varmeforbrug tog han kontakt til Claus Mortensen og ret hurtigt fik Troldemosen’s VVS rettet op på fejlen og siden har alt bare fungeret perfekt, så det er en meget tilfreds Per Sørensen, som giver sine varme anbefalinger videre om at bruge Troldemosen’s VVS.