- Jeg har aldrig oplevet noget lignende - den største overraskelse
nogensinde
Per Madsen er helt rundt på gulvet efter NFH-sejren over Odense. Privatfoto
Privatfoto
NFH snød alt og alle med sensationel sejr over Odense. Fanformanden er chokeret over præstationerne - på banen og på lægterne.
- Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Det er den største overraskelse nogensinde. Det kommer fuldstændig bag på mig.
Dagen derpå kan NFH Supporters-formand Per Madsen nærmest ikke få armene ned. Onsdag aften så han sit elskede NFH slå Odense Håndbold på sensationelt vis i den anden DM-semifinale.
I første kamp havde Nykøbing-damerne fået regulære bøllebank på Fyn med et 21-39-nederlag i søndags. Alligevel vandt NFH på imponerende vis onsdag aften 33-29 hjemme i Spar Nord Boxen. Det tvinger holdene ud i en tredje og afgørende semifinale.
- Det var imponerende. Jeg er meget imponeret over det mentale - hvordan hulen kan de gøre det? Det er et kollektiv, der vil noget, siger formanden for NFH's officielle fanklub.
Balkan-niveau
Det var ikke kun falstringerne på banen, der leverede en toppræstation.
Opbakningen fra hjemmefansene var særligt skarp onsdag aften. Det var endda noget, TV2 Sport-kommentatorerne bed mærke ind under live-transmissionen af kampen.
Per Madsen kalder det den suverænt bedste aften på lægterne efter flytningen til Spar Nord Boxen i efteråret.
- Vi kommer bagud 3-0, men da vi reducerer til 3-1, der er det som om, at trommerne sammen med os fanger den. Så var takten der, og alle var bare med. Det var helt vildt, siger han.
- Det gyngede bare, og alle var med hele vejen rundt. Vi nåede Balkan-niveau, siger han med hentydning til sportsfans fra Balkan-landene, der er berømte og berygtede for deres til tider voldsomme energi på tribunen.
- Nu har vi nået det niveau, vi havde i den gamle hal.
Bustur til Odense
Da først jubelrusen havde lagt sig, begyndte stressen så småt at indfinde sig hos Per Madsen.
- Lige pludselig skulle vi have en bustur stablet på benene. Det havde godt nok ikke regnet med, griner fanformanden.
Med lidt sponsorhjælp fra Meny på Parkvej i Nykøbing skal der nok blive arrangeret en bus, der kører glade NFH-fans til Odense på lørdag.
- Vi bliver nok 56 mand i bussen, og så er der flere, der kører selv. Jeg håber og tror på, vi bliver omkring 100 NFH-supportere til kampen, siger Per Madsen, der har fået fornyet tro.
- Jeg tror på det. Der er ikke mange hold, der har den gejst, som de viste.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde