En kraftig brand hærger i øjeblikket ejendommen Slotsporten 12 nær Slotsbryggen i Nykøbing.
Alarmen indløb klokken 16.40 og ved 18-tiden er branden tilsyneladende stadig ude af kontrol.
Ifølge Folketidendes reporter på stedet er ilden slået gennem taget, og flammerne står nu meterhøjt op. Ilden er brud ud i en lejlighed på 2. sal. Vinduerne i lejligheden er sprunget, og det har givet ilden ny næring. Der er også meldinger om flere røggaseksplosioner, som blandt andet har blæst en ydermur omkuld.
Der meldes også om synlige flammer i en af lejlighederne i ejendommen nu.
Der er røgskader på taget næsten hele vejen hen, og ilden er ved at løbe hen over taget. Brandvæsnet angriber nu ilden fra to sider med stigevogne.
Det vides ikke med sikkerhed, om der er mennesker i fare.
Ifølge Folketidendes reporter kan ilden have ulmet et stykke tid, inden den for alvor fik fat. Alle 14 lejligheder i ejendommen er evakueret. Der befandt sig så vidt vides ingen i lejligheden, hvor ilden brød ud.
Ved 17.30-tiden lød meldingen fra brandstedet på, at ilden nu igen er blusset voldsomt op, og beredskabsstyrelsen er ankommet fra Næstved og bistår med slukningarbejdet, men foreløbig er der intet som tyder på, at branden er under kontrol. Ilden har nu bredt sig og er gået rundt om et hjørne på bygningen, og der kommer fortsat meget høje flammer op.
Branden skulle nu være under kontrol, men hvornår den ventes at være slukket, er det endnu for tidligt at spå om.
Opdateres.
Jakob Poulsen og Hans Gandrup
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned