For tredje gang i historien inviterer Nykøbing Falster Revyen torsdag aften til premiere på en vinterrevy.
Det nye tiltag, som nu er blevet en tradition, har ligesom ved sommerrevyens premiere lokket masser af gæster i Nykøbing F. Teater på en ellers grå og kedelig vinteraften.
Som en af de sidste ankom danseren Katrine Bonde i selskab med sin kæreste Kenneth Nordby. Og der var en grund til, at de ankom lidt senere til spisningen end de andre gæster.
- Jeg er lige flyttet. Vi har nærmest lige klaret de sidste flyttekasser. Det var derfor, vi kom lidt sent. Jeg er flyttet ind i et hus på Østerbro i Nykøbing, hvor jeg også er vokset op. Det er bare til mig og børnene, men der er også plads til Kenneth og hans børn.
- Så vi beholder hver vores base i Dragør og Nykøbing af hensyn til børnene og deres hverdag, og så er vi sammen alle sammen, når det kan lade sig gøre, fortæller hun.
Annonce
Men det var ikke den eneste nyhed, den tidligere danseskoleejer, Cirkusrevy-danser og Vild med dans-danser kunne fortælle.
Ny karriere
Hun har nemlig også kastet sig over et helt nyt fag.
- Jeg er blevet yoga-lærer. Jeg har været på tre ugers intenst kursus i Thailand, hvor der var undervisning fra syv morgen til syv aften.
- Jeg havde aldrig selv dyrket yoga før, men jeg havde en idé om, at det ville være godt for mig, og at det også er noget, jeg kan give videre til andre. Jeg kunne mærke, at det var et kald for mig, så jeg sprang lige ud i det, fortæller hun.
Hun underviser nu hos dansekollegaen Mie Moltke i København, men til februar begynder hun også at undervise i Nykøbing.
Hun har dog ingen planer om at droppe dansekarrieren til fordel for yoga. Sidstnævnte er et supplement til dansen, hvor hun stadig med jævne mellemrum arrangerer danseevent i Nørre Alslev.
Og forbindelsen til Nykøbing Falster Revyen er også intakt.
- Jeg skal være koreograf på sommerrevyen, ligesom jeg har været de seneste år, fortæller hun.
Forventer en sjov aften
Annonce
Blandt revy-premieregæsterne var også kendte navne som Keld og Hilda Heick, Birthe Kjær, Kirsten Siggaard og revyveteranen Leif Maibom.
For Kirsten Siggaards vedkommende er det første gang, hun skal se vinterrevyen.
- For mig er god humor noget, der er underspillet. Det kan jeg godt lide, fortæller hun.
Kirsten Siggaard fortalte i øvrigt, at hun i en længere årrække har været medejer af et sommerhus i Marielyst, som hun i sommerperioden låner ud til nogle af de folk, der er fast tilknyttet sommerrevyen.
- Jeg har også selv stået på scenen hernede i 1990 og 1997, men hvis jeg fik tilbuddet en dag, vil jeg da gerne igen, fortalte hun.
Artiklen fortsætter under billedet
Kirsten Siggaard. Foto: Jakob Poulsen.
Keld og Hilda på tur med Mickey Pless
Keld og Hilda Heick var - traditionen tro - også blandt premieregæsterne.
Og selvom det tidligere revydirektørpar langsomt nærmer sig de 80 år, så har de stadig masser at lave.
Annonce
- Vi skal rundt på en musikalsk foredragsrække sammen med Mickey Pless til marts og lidt af april. Vi skal rundt forskellige steder i landet og starter i Holstebro den første weekend i marts. Det glæder vi os rigtig meget til, fortalte parret.
De har tidligere annonceret, at de trækker sig tilbage fra scenelivet til februar næste år.
- Vi ved jo ikke, hvor længe vi bliver ved at være raske og friske og kan holde til det. Vi har også mange bøger, vi gerne vil have læst, og en masse andre ting, vi gerne vil nå, fortæller de.
Artiklen fortsætter under billedet.
Keld og Hilda Heick. Foto: Jakob Poulsen.
De havde taget turen til Falster sammen med Birthe Kjær, der glædede sig til at komme ind og grine og hygge sig.
Hun kender også Mickey Pless ganske godt.
- Mickey har været kapelmester på min juleturné, og han er også ofte med mig ude at optræde på plejehjem, fortalte hun.
Seneste artikler
Diskoteksåbning hænger i en tynd tråd: - Vi er dødafhængige af det
Sundhedsminister efter Lolland-besøg: - Jeg får da lyst til at flytte herned
Kvinde amok på betjente
Annonce: Sådan vælger man den rette bilforhandler i Slagelse til køb, bytte og service
Ombudsmand beder om nyt svar i sag om avisboykot
Mest læste artikler
Brand lukker kendt grillbar indtil videre
'Det vil nok få de fleste til at tage lidt mere tøj på'
Nu indtager de Bjørneskoven
Beboere måtte genhuses efter fare for nedstyrtning
Nyt museum i nakskov åbner med fjord-oplevelser