Kendt ansigt vender tilbage: Lars & Lars har store barplaner - "der skal være en om ugen"

Lars Hansen (til venstre) er tilbage i Billie Jean. Ejeren Lars Weesgaard mener, at de to "svinger rigtig godt sammen". Foto: Asger Andersen

Efter et stykke tid væk fra Billie Jean Bar er Lars Hansen nu tilbage – denne gang som barchef. Han og ejeren, Lars Weesgaard, har store planer for baren.

Offentliggjort Sidst opdateret

"Det er helt af helvedes til".

Sådan siger ejeren af Billie Jean Bar i Nykøbing, Lars Weesgaard, da samtalen falder på samarbejdet med Lars Hansen.

Dette kraftudtryk bliver dog efterfulgt af en rungende latter, og så kommer sandheden på bardisken.

- Vi svinger rigtig godt sammen og har langt hen ad vejen de samme idéer, siger ejeren.

- Det er altid godt at have én, man stoler på. Jeg kan sove trygt om natten, for jeg ved, at der er styr på det.

Den anden rolle

Måske ringer navnet Lars Hansen en klokke. 12 år stod han bag Billie Jean-hanerne, inden han i juli sidste år forlod stedet.

Dengang glædede han sig til et arbejdsliv med mere regelmæssige arbejdstider og ferier. Men hvorfor er han så tilbage igen?

- Jeg kommer til at have en lidt anden rolle end før. Nu bliver det mere fokus på events og udvikling af stedet frem for at stå bag baren, selvom jeg også kommer til at gøre det, siger Lars Hansen, der glæder sig til officielt at starte torsdag.

Læs også: Efter 280.000 fadøl siger legendarisk bar-boss farvel: Nu skal Lars lave noget helt andet

280.000 fadøl

Folketidende skrev dengang en artikel om Lars Hansens farvel. Løst anslået nåede han at servere 280.000 fadøl på Billie Jean Bar.

Hvor mange han skal servere, før han endeligt stopper, er dog ikke sådan lige at svare på.

- Alt afhængigt af hvor træls Lars (Weesgaard red.) bliver, håber jeg, vi når godt deropad, svarer han sarkastisk.

- Ej, det ved jeg ikke. Det er svært at svare på.

Forskellen på København og Nykøbing

Ejeren Lars Weesgaard overtog stedet 1. april. En ikke helt uerfaren barejer. På Østerbro havde han i godt 25 år baren og værtshuset Chevys.

Forskellen mellem de to steder kan ifølge ham forklares med, hvad kunderne køber.

- I København fik jeg leveret paller med flaskeøl. Her er det to kasser flaskeøl om ugen. Men her ryger der til gengæld masser drinks og fadøl over baren, fortæller han.

Fremtiden for Billie Jean

Faktisk havde Lars Weesgaard svoret ikke at eje en bar igen. Men så kom tilbuddet, han ikke kunne afslå.

- Jeg kunne selv godt lide Billie Jean. Havde det været et hvilket som helst andet sted, havde jeg ikke gjort det.

Ejeren understreger, at "man jo ikke skal lave om på noget, der virker". Og Billie Jean Bar virker, gør han klart.

Alligevel kommer der til at ske flere tiltag i fremtiden.

- Vi vil lave mange flere events. Vi satser på at lave en aktivitet om ugen.

Og på spørgsmålet om, hvilke events der kunne komme i fremtiden, kommer et væld af muligheder frem: Karaoke, DJ, grisefest, mexicanerfest og amerikanerpizza-event på Lilletorv med livemusik. Og sidst, men ikke mindst, Guldborgsundmesterskab i tarteletspisning.

Det første store arrangement er fredag 14. februar, hvor der er afterski-party.