Klapbro får lov at klappe mere

Fem ekstra weekender åbner broen for sejlere. Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

Banedanmark tilbyder alligevel broåbning i september og første weekend i oktober.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Sejklubberne i Guldborgsund har i sammenslutningen SIG kæmpet for, at det ikke kun var i weekenderne i august og under Baltic Race i denne uge, at broklappen i Kong Frederik IXs Bro kunne åbne for gennemsejling. Banedanmark har flere gange afvist, at det under arbejdet med et nyt signalsystem kunne lade sig gøre, at broen kunne åbnes for sejlads undtagen i weekenderne i august.

Først nej - nu ja

Helt tilbage i vinter kom beskeden via transportminister Benny Engelbrecht (S) på vegne af Banedanmark i en orientering til forligspartierne bag aftalen om den faste Femern Bælt-forbindelse, at broklappen i Frederik IXs Bro i Nykøbing ville klappe i, inden sejlersæsonen var slut på grund af arbejde på broen. Sidste åbningsdag var sat til 29. august.

Men nu lysner det for sejlerne. I et brev til John Kildsgaard, Bådklubben Guldborgsund, skriver Morten Salicath, som er trafikal rådgiver for Banedanmark, at der er opstået en mulighed for, at arbejdet med signalsystemet kan gennemføres samtidig med, at Kong Frederik IXs Bro kan åbnes for sejlerne i weekenderne fra 4. september til 3. oktober.

Fem ekstra weekender

- Det er da bestemt bedre end ingenting, siger John Kildsgaard.

- Det er jo faktisk den løsning, som vi har bedt om oprindeligt, men som Banedanmrk indtil nu har haft pure afvist. Det betyder nu, at vi kan forlænge sejladsen gennem Guldborgsund i denne sæson med en måned. Og når vi når til oktober, er de fleste bådejere ved at skulle forberede, at deres både skal på land for vinteren.

Banedanmark har tidligere meldt ud, at broen lukkes helt for gennemsejling efter weekendåbningerne og til december.