Klokkeværk på automatpilot

Siden engang i middelalderen er der blevet ringet med Nr. Ørslev Kirkes klokker ved håndkraft. Det er slut nu.
Solen bliver ikke længere ringet ned, når graveren går hjem fra arbejde klokken 16, og i den lyse tid vil aftenringningen først være klokken 20. Morgen- og aftenringning vil fremover mere følge årets og lysets gang.
I Systofte og Sdr. Kirkeby er kirkeklokkerne blevet automatiseret for snart mange år siden. Men i Nr. Ørslev menighedsråd har vandene været mere delte omkring, hvornår det var en god idé at indføre automatisk klokkeringning.
Den diskussion er nu ophørt, og en epoke er slut. Det er Arbejdstilsynets krav, der er den direkte årsag til overgangen til det automatiske klokkespil.
Heldigvis er der tilsyneladende også fordele ved at ændre på den meget gamle tradition med at lade graveren ringe og kime til både hverdag, fest og sorg ved at trække i rebet. I det seneste nummer af Kirkebladet for Nr. Ørslev, Sdr. Kirkeby og Systofte Sogne nævner sognepræst Tom Friis meget elegant, at Nr. Ørslevs borgere nu får lov til at være længere oppe om aftenen. Og det er da ikke så ringe endda.




Offentliggjort Sidst opdateret