KOMMUNE GIVER LOV TIL NYT VANDVÆRK
Det gamle Torkilstrup-Lillebrænde Vandværk - og to andre værker - skal erstattes af et nyt; Det har Guldborgsund Kommune givet tilladelse til. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Tre vandværker på Nordfalster skal slås sammen til ét.
TORKILSTRUP: Nu har Guldborgsund Kommune sagt ja til, at der kan bygges et nyt og større vandværk på Lillebrændevej i Torkilstrup.
Det er sket med en landzonetilladelse af 3. november, som er sendt til Edvard Traberg fra selskabet Nordfalster Vand.
Tilladelsen dækker opførelsen af et nyt værk på 500 kvadratmeter og et nyt værksted på 200 kvadratmeter.
Begge dele skal ligge på et areal, som ifølge tilladelsen skal udstykkes ved siden af det nuværende vandværk fra 1941.
Værker slås sammen
Det nye værk skal erstatte tre nuværende vandværker i Eskilstrup, Gundslev og Torkilstrup-Lillebrænde.
Ved flere generalforsamlinger er det tidligere blevet besluttet at slå de tre værker sammen til ét. Her blev det også besluttet, at Torkilstrup-Lillebrænde Vandværk skal være det fortsættende vandværk, som det hedder.
Forsyningssikkerhed
I sin tilladelse lægger kommunen vægt på, at det nye værk er nødvendigt af hensyn til forsyningen af rent drikkevand til store dele af Nordfalster.
Desuden er det for kommunen vigtigt, at det nye værk lægges ved siden af det gamle værk og Torkilstrup Forsamlingshus.
På den måde vil det nye byggeri ikke påvirke landskabet ret meget.
Frist for klager
Det kommende byggeri har allerede været forelagt naboerne til orientering.
- Det har ikke medført bemærkninger, fremgår det af landzonetilladelsen.
Dog er det muligt at klage, hvis man har retlig interesse eller er Danmarks Naturfredningsforening eller en landboorganisation.
Klagefristen er sat til 6. december.
Ingen naboer har gjort indsigelse.
Landzonetilladelse, Guldborgsund Kommune
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker