Kunst søges til Det Vilde Strøg

Boligselskabet Fjordparken har demokratiseret valget af kunstnere til udeareal i Lindeparken.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Kunst skaber værdi og giver afsæt til nye fællesskaber.

Derfor er det helt naturligt at installere et eller flere kunstværker på Det Vilde Strøg, som i en nær fremtid står færdig i Lindholm.

Det mener Anita Ulrik Sørensen, der er direktør for Boligselskabet Fjordparken.

Hun har netop for første gang udsendt et open call, en form for konkurrence, hvori hun søger tre billedkunstnere.

- Det handler om ikke at låse sig fast på noget på forhånd. Med det her initiativ kommer den kunstneriske frihed på spil. Alle kunstværker godkendes af beboerne, og de har også godkendt denne nye proces. Men det er en svær beslutning at sige ja til noget, man ikke kender, siger hun.

Hun har bemærket, at kunst i området giver et fællesskab.

- Vi søger kunst, der har en udformning, så børn og voksne kan bruge det. Det kan værket Fantasia af Flemming Holm, som børn - og mange voksne - kravler rundt på. Det opfordrer til, at man bruger det, og det skaber en ny opfattelse af, hvad kunst er, siger hun.

Professionelle dommere

Til at bedømme de indsendte skitser med en kunstfaglig vurdering har boligselskabet nedsat et bedømmelsesudvalg. Det består af billedkunstner Lars Pryds, Claudio Bannwart, medlem af Guldborgsund Billedkunstråd og repræsentant for det nationale billed-kunstmiljø. Flemming Frydendal, bestyrelsesformand i Fuglsang Kunstmuseums bestyrelse, samt fire repræsentanter fra Fjordparken, deriblandt Anita Ulrik Sørensen.

Der er deadline for open call 1. maj 2019, og 1. juni offentliggøres de tre vindere af skitseforslagene.

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.