LÆGER ER TRÆTTE AF VACCINEINDSATS

Flere praktiserende læger oplever den nye vaccinepraksis som unødigt besværlig. Samtidig ønsker de at give patienterne et trygt og godt tilbud tæt på dem selv og af personale, de kender. Samtidig er de bekymrede for, om man når at få vaccineret alle. Arkivfoto: Anders Knudsen

Hovedparten af årets influenza- og covid-19-vacciner skal uddeles i de regionale vaccinationscentre. De nye rutiner, der er udstukket på statsligt niveau, har medført problemer i opstarten af sæsonens vaccinationsindsats, mener de praktiserende læger. Flere har meldt sig helt ud af vaccineindsatsen.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: Kristine Skytte Hansen bliver træt bare ved tanken om det forløb, hun og kollegerne i Lægerne Østerbro har været igennem den seneste måned.

For det at bestille medicinen til årets vaccinationsprogram har hverken været overskueligt eller effektivt, som det ellers plejer at være.

I år består vaccinationsprogrammet af vacciner mod covid-19, influenza og pneumokoksygdom til udvalgte samfundsgrupper.

Som noget ganske nyt er det en indsats, som de regionale vaccinationscentre i 80 procent af tilfældene skal stå for, ifølge Sundhedsstyrelsens retningslinjer.

De resterende 20 procent skal praktiserende læger og apoteker stå for.

- Det giver en overskuelig forsyningskæde, effektiv vaccineudnyttelse og styrbare kapaciteter samt mulighed for prioriterede, målrettede indsatser, lyder det i et notat fra Sundhedsstyrelsen fra 16. august.

De giver simpelthen op og ønsker at trække sig ud af vaccinationstilbuddet. Nogle havde ikke fået leveret det, de var blevet lovet, og syntes til sidst, at det blev for frustrerende.

Peter Wied, praktiserende læge og næstformand for PLO Sjælland

Men det er ikke en oplevelse, som de praktiserende læger står med få dage inde i kampagnen, der begyndte 1. oktober.

Unødigt kompliceret

Nogle oplevede at få flere doser, end de kunne nå at give. Nogle har fået for få. Og andre igen har ikke fået til den aftalte tid, hvorfor de har været nødt til at aflyse de ellers planlagte vaccinationer hos patienterne.

- Når nu der er så meget snak om bureaukrati, er det et underligt led, at det er regionerne, der skal bestille og levere. Al begyndelse er svær, men det har været unødigt kompliceret, mener Kristine Skytte Hansen.

9. september fik hun og hendes kolleger besked fra PLO Sjælland om, hvordan de kunne tilmelde sig vaccinationsordningen. De fik også at vide, at der var en begrænsning af influenzavacciner på 50 doser per uge per læge.

Det var meget færre vacciner, end de sædvanligvis giver deres patienter, og de tog derfor chancen og bestiller 600 influenzavacciner.

16. september fik de besked fra regionen om, at de ikke kan bestille så mange. Vaccinerne skal leveres drypvis, så vaccinationscentrene ikke kommer til at mangle.

Årets influenzavaccination:

  • Forekomsten af influenza varierer fra år til år og virusinfektionen optræder hyppigst i perioden fra december til marts.
  • I Danmark tilbydes gratis influenzavaccination til særlige risikogrupper derfor fra 1. oktober og frem til den 15. januar.
  • For gravide i 2. eller 3. trimester og for personer med immundefekt og deres husstandskontakter er tilbuddet dog gældende til udgangen af februar.
  • Børn, der er påbegyndt vaccination senest 15. januar 2023, men mangler anden vaccination eller efter første vaccination er fyldt 7 år, kan færdigvaccineres inden 1. marts 2023.
  • Set i lyset af den nuværende covid-19-pandemi tilbydes influenzavaccination også til personale i sundheds- og plejesektoren, der har opgaver med pleje, omsorg og behandling af personer i særlig risiko for et alvorligt forløb med influenza.
Kilde: Statens Serum Institut

I stedet bestilte de det maksimale antal vacciner, som ville blive leveret 1. oktober. Med troen på, at de trods alt kunne give nogle vacciner, sørgede de for at lave aftaler med patienterne.

Få dage efter kom beskeden om, at det alligevel ikke kunne lade sig gøre at få vaccinerne før 1. oktober. Så patienterne blev aflyst, forklarer hun og tilføjer så:

- Men 30. september i frokostpausen får vi pludselig en levering på 200 styk influenzavacciner.

Har valgt at trække sig

Peter Wied, der er praktiserende læge i Nykøbing og næstformand i PLO Sjælland, har igennem sine kolleger hørt om en del problemer i forbindelse med opstarten af vaccinationsindsatsen denne sæson.

Al begyndelse er svær, men det har været unødigt kompliceret.

Kristine Skytte Hansen, praktiserende læge

- Der er en relativt høj frustration fra kollegerne. Det kan jeg høre fra kanalerne, og PLO har også fået en del medlemshenvendelser. De giver simpelthen op og ønsker at trække sig ud af vaccinationstilbuddet. Nogle havde ikke fået leveret det, de var blevet lovet, og syntes til sidst, at det blev for frustrerende, forklarer han.

Det hjalp ikke på frustrationen, at bestillings-systemet pludselig lukkede ned.

- Det er ærgerligt for alle parter, men primært for patienterne. Det betyder nemlig, at der opstår usikkerhed om det nære vaccinationstilbud, som alle parter ønsker, og som er baggrunden for den aftale, som PLO og RLTN (Regionernes Lønnings- og Takstnævn, red.) har indgået vedrørende sæsonvaccination 2022/23.

Han tilføjer, at det for PLO har været helt naturligt, at almen praksis også i år skulle være en del af vaccinationstilbuddet og bidrage til, at patienter kunne få et stik i vante og trygge rammer tæt på, hvor de bor.

Kun planlagte tider

Tidligere bestilte lægerne fra almen praksis vacciner direkte hos Statens Serum Institut. I år foregår bestillingerne gennem regionerne, der så bestiller hos seruminstituttet.

- Desværre har der været problemer med organiseringen af kampagnen og distribueringen af vacciner, hvilket betyder, at almen praksis ikke har kunnet modtage så mange vacciner, som vi har ønsket og haft brug for. Det har gjort det svært at imødekomme patienternes efterspørgsel, og vi har måtte skifte fra åbne vaccinationsdage, som vi plejer, til planlagte tider med bookning. Det er besværligt - både for patienterne og for os, siger Peter Wied.

For patienterne betyder det, at de ikke bare kan møde op på dage, hvor der er åbent for vaccinationer. Og for lægerne bliver det et stort administrativt arbejde at sikre, at der ikke gives flere end de 50 vacciner per læge per uge.

Det giver en overskuelig forsyningskæde, effektiv vaccineudnyttelse og styrbare kapaciteter samt mulighed for prioriterede, målrettede indsatser.

Notat fra Sundhedsstyrelsen

Peter Wied tilføjer, at det ikke var en del af den aftale, som PLO lavede med RLTN, at der var restriktioner på antallet af vacciner. Derfor kan den nye praksis have overrasket mange læger, selvom Region Sjælland tidligt på efteråret meldte ud, at der var en maksgrænse på de 50 doser per læge.

Forventer stor epidemi

På Østerbro er Kristine Skytte Hansen og hendes kolleger ærgerlige over, at de ikke kan få de vacciner, der er efterspurgt. Især fordi at en stor del af deres patienter - 32 procent - er fyldt 65 år og sædvanligvis tager til deres læge for at få vaccinen.

Sidste år influenzavaccinerede de 1.500 patienter ud af knap 5.500 patienter - de fleste allerede den første uge.

- Vi synes, det er ærgerligt, når der er influenzavacciner nok, at vi ikke bare kunne komme i gang, og så eventuelt vaccinere mod covid-19, efterhånden som den vaccine kom ud. De forventer jo en voldsom epidemi i år af influenza, siger hun.

Og det er en bekymring, som Helene Probst, vicedirektør i Sundhedsstyrelsen, deler. 1. oktober udtalte hun til Ritzau:

- Da vi kun har haft meget lidt influenza de seneste år, er vi i en situation, hvor der ikke er særlig meget immunitet i befolkningen. Derfor både frygter og forventer Sundhedsstyrelsen en hård influenzasæson.