Enestuer giver mulighed for at koncentrere sig om en patient ad gangen. Det tiltaler både patienter og personale. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Enestuer på sygehusene giver ro omkring patienterne, men det kan kræve flere ressourcer at komme rundt til alle, mener sygeplejerske.
Maria Juel Glasius, Maria Juel GlasiusMariaJuel Glasius, Maria Juel Glasius
OffentliggjortSidst opdateret
NYKØBING De 180 nye enestuer, der i løbet af de kommende år vil stå klar på Nykøbing F. Sygehus, er et af de vigtigste hovedpunkter i planen for det nye byggeri, mener regionsrådsformand Heino Knudsen (S).
Enestuerne skal gøre indlæggelsestiden mere behagelig for patienterne, ligesom det skal lette arbejdet for personalet. Og det er gode intentioner, mener Anja Pedersen, der er sygeplejerske og kredsnæstformand for Dansk Sygeplejeråd i Region Sjælland.
Først og fremmest glæder hun sig over, at regionen vil satse på Nykøbing F. Sygehus, da hun har oplevet flere være bekymrede for sygehusets fremtid.
Enestuer har den fordel, at de kan hjælpe personalet med at værne om patienters privatliv.
- De kan give patienter den ro og hvile, de har brug for. Enestuer giver også bedre arbejdsforhold ved eksempelvis den akutte situation. Og så er der ikke en medpatient, der skal overhøre en akut situation bag en skærm, ligesom man ikke skal køre en medpatient på gangen i en akut situation, siger hun.
Annonce
85 nye enestuer blev taget i brug sidste år, og i de kommende år følger endnu flere. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Fremtidens patienter
Til gengæld betyder enestuer også, at nogle patienter vil komme til at mangle det sociale i at være indlagt.
Derudover vil der blive længere mellem patienterne, og sygeplejersker skal derfor bruge mere tid på at komme frem og tilbage, siger hun.
- Patienterne på enestuerne er ofte meget komplekse og plejekrævende, og hvis dette er fremtidens patienter med det nære sundhedsvæsen, så vil det kræve flere ressourcer at passe de samme patienter, mener hun.
Der er dog ikke lagt op til en udvidelse af personalegruppen, siger Heino Knudsen.
- De nye enestuer vil ikke kræve mere personale. Jeg ved, at man løber hurtigere i dag, men vi må finde en måde at indrette det, så de ikke skal gå flere skridt.
Han oplyser, at de forskellige afdelinger vil blive taget med på råd senere i processen.
Anja Pedersen mener, at man på fremtidens sygehus bør tage stilling til, hvem fremtidens patienter er.
- Patienterne er blevet multisyge og mere plejekrævende. Det kræver en revidering af antallet af ansatte, da der nu skal løses mange flere opgaver per patient. Der er brug for balance mellem den tid, der er til rådighed, og de opgaver, der ønskes løst, siger Anja Pedersen.
Der var stor interesse, da sengeafsnittene i fase 1 af moderniseringen af Nykøbing Sygehus blev vist frem for borgerne. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Enestuer giver mulighed for at koncentrere sig om en patient ad gangen. Det tiltaler både patienter og personale. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde