Lærerformand over-rasket over læse-evner

Et karaktergennemsnit på kun 5,7 i dansk læsning gør folkeskoleeleverne i Guldborgsund til nogle af landets dårligste læsere.  
Og det er et gennemsnit der overrasker Bjørn Rasmussen, der er formand for Danmarks Lærerforening på Lolland-Falster.
 
Han havde nemlig forstillet sig, at man i Guldborgsund Kommune lå på omkring landsgennemsnittet på 6,6.
 
- Jeg har ikke set den undersøgelse som undervisningsministeriet har lavet, men det vil jeg gøre. Når man læser undersøgelsen nærmere må der være nogle forklaringer på, hvorfor det står så sløjt til med læsningen i Guldborgsund Kommune.
 
- Hvis man så finder nogle af de forklaringer, så skal vi i fællesskab med kommunerne se om vi ikke kan gøre noget ved det på både kort sigt og lang sigt. Det er jo en kedelig placering af have, siger Bjørn Rasmussen.
 
I Lolland Kommune er karaktergennemsnittet i dansk læsning på 6,1, hvilket også er et godt stykke under landsgennemsnittet på 6,6.




Et karaktergennemsnit på kun 5,7 i dansk læsning gør folkeskoleeleverne i Guldborgsund til nogle af landets dårligste læsere.

Offentliggjort Sidst opdateret