Løb med Guldborgsundløberne

 

Igen i år tilbyder Guldborgsundløberne en løbeskole for både helt uerfarne og øvede løbere. Det sker i projektet ”Løb med Guldborgsundløberne”.
Navnet er nyt, men indholdet det samme som de foregående to år med træning opdelt i syv niveauer og med erfarne trænere på alle hold. 
Projektet skydes i gang med introduktionsmøde mandag 21. marts kl. 19.30 i Lindeskovskolen. Selve træningen starter fra Cementen ved Nykøbing F. Hallen mandag 4. april kl. 18.
Fra den dag vil Guldborgsundløberne arrangere ugentlig og niveaudelt løbetræning for alle typer motionister. De, der melder sig til projektet, får et 26 ugers træningsforløb, træningsprogrammer og en løbe-T-shirt for blot 250 kr. 
- Selv om løb i sin natur er en individuel sport, så viser al erfaring, at det er meget motiverende at løbe sammen med andre, På den måde bliver det meget lettere at forvandle sig fra passiv tilskuer til aktiv løber, lyder det fra Søren Møller-Madsen, formand for Guldborgsundløberne. 
Det er fjerde gang, at Guldborgsundløberne gennemfører en løbeskole, sidste år under navnet “Løb med DGI”. Alle tre foregående år med 100 til 130 deltagere.
Guldborgsundløberne er landsdelens største klub for motionsløbere med ca. 140 medlemmer. Klubben rummer næsten 30 års erfaring, først som Idestrup Kondi og de seneste tre år under navnet Guldborgsundløberne.
Læs mere på www.guldborgsundloeberne.dk

Snart starter den populære løbeskole. Introduktionsmøde mandag 21. marts

Offentliggjort Sidst opdateret