LØBSLEDER FOR LUKKET RALLY: JEG FØLGER DANSKE REGLER

- Det er ikke nødvendigt med ambulancer på stedet, mener løbsleder John Larsen. Foto: Anders Knudsen

Indstillingen af rallyet gav dårlig stemning under arrangementet.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: Det var John Larsen fra Nykøbing F. MotorSport, der var løbsleder under Sydhavsrally 2022 i lørdags.

Og det var ham, som afviste den internationale motorsportsunion FIA, da denne klagede over manglende ambulancer ude på de steder, hvor der blev kørt hastighedsprøver.

- Det er ikke noget, som er procedure i Danmark, siger han til Folketidende.

Ifølge ham har man i Danmark et ambulanceberedskab, der gør, at ambulancer kan være på stedet på cirka 10 minutter, hvis der sker uheld.

- Men sådan er det ikke i lande med store afstande, hvor man har regler om ambulancer på standby, siger han.

Det ville ifølge ham også være meget dyrt for arrangementer at have sådanne ambulancer stående under løbet.

Internationalt krav

John Larsen henviser til, at der på prøvestederne er samaritter og andre erfarne folk.

- De kan yde førstehjælp, indtil ambulancen når frem, siger han.

Kravet om ambulancer på standby er ifølge ham kun stillet denne gang, fordi der under Sydhavsrally 2022 også var en afdeling af de nordiske mesterskaber.

- Ellers ville kravet ikke have været der, mener han.

Han afviste en finsk FIA-observatør under rallyet, fordi denne, ifølge John Larsen, ikke var til at tale med.

Læs også artiklen: "MANGLENDE AMBULANCER STOPPEDE SYDHAVSRALLY"

FIA klagede derefter til dan danske organisation DASU, som så stoppede Sydhavsrally 2022.

- Det måtte DASU gøre, fordi man er under FIA, siger John Larsen.

Han tilføjer, at Nykøbing F. MotorSport er på vej med en pressemeddelelse, som skal give den lokale version af sagen.

Men han lægger ikke skjul på, at indstillingen af rallyet gav dårlig stemning under arrangementet.

DASU var nødt til at gøre det.

John Larsen, løbsleder