Dansk Politihundeforening har afholdt Danmarks mesterskab i dagene den 25. og 26. september i Ålborg og Nykøbing F. afd. er stolte af at komme hjem med 2 Danmarks mestre + en 2. plads og en 3. plads. Der er 3 klasser der afholdes Danmarks mesterskab i.
I patrulje klassen blev Hans Jessen fra Lommelev og hunden Anthon Danmarks mester med 211,9 point (max. 230 point) vinder med 1,5 point foran nr. 2, i denne klasse er der 24 deltagere heraf er der 12 civile hundefører og 12 hundefører er betjente.
For at komme med til Danmarks mesterskab skal man til en udtagelse, som afholdes flere forskellige steder i Danmark samme dag og opgaverne som skal løses er ens, så det bliver de 12 fører m/hund som er tættes på max. point som kan deltage. De civile afholder en udtagelse og politiet afholder en udtagelse. Det at blive udtaget og så deltage i Danmarks mesterskabet er noget helt specielt. Anthon er en ung hund på 2 år og 5 mdr. og efter lørdagens konkurrencer lå Hans m/Anthon på en 7. plads så forventningerne var ikke så høje. Lørdagens opgaver var spor, hvor de mister 2 genstande ud af 4, lydighed, og anholdelse af person, i alt mistet 17,6 point, tilbage var 2 opgaver til om søndagen, men hvor der ligger en masse point.
Første opgave var afsøgning af et stort skov område, og sidste øvelse var felt, (lille område) i denne klasse er det 15 x 15 m og 6 genstande på som min. skal være 3 x 3 cm. Dagens tab 0,5 point.
Ved denne sport skal hunden lære at være lydig, være god til næsearbejde, have en god kondi både hund og fører, samt de får en masse frisk luft. Denne sport kræver også meget træning ligesom al anden sport. Det er 3. gang at Hans m/hund vinder et Danmarks mesterskab han har vundet 2 gange med hunden Jarko og nu 1 gang med Anthon. For at kunne rykke op til de næste klasser er point og bestemte konkurrencer afgørende om det kan lykkedes.
I vinderklassen blev Hans Chr. Pedersen m/ Obi også Danmarks mester.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde