Lokal glæde efter stor indsamling: - Det er virkelig mange penge
Med Johannes Langkilde og Josefine Høgh som værter, og adskillige kendisser som hjælpere, lykkedes det at samle mere end 86 millioner kroner ind ved den store Danmarks Indsamling, der sluttede med et tv-show på DR1 lørdag aften. Foto: Danmarks Indsamling og DR,
Der blev samlet knap 86,3 millioner kroner ind ved den store Danmarks Indsamling lørdag aften. En del af pengene går til Dansk Folkehjælp i Nykøbing.
86.274.864 kroner. Så mange penge blev der samlet ind ved den store Danmarks Indsamling, som kulminerede med et stort show i Jysk Musikteater i Silkeborg, der blev sendt direkte på DR1 lørdag aften.
Donationerne fra showet går til målrettede humanitære indsatser til fordel for børn i nød i Afghanistan, Bangladesh, Etiopien, Kenya, Niger, Somalia, Sudan, Tanzania, Uganda og Yemen.
Bag projekterne står Danmarks 12 største humanitære organisationer, og en af dem er Dansk Folkehjælp, der har hovedsæde på Borvejen i Nykøbing.
Her glæder man sig over beløbet, selvom det endnu ikke er fastlagt, hvor stor en del af pengene, der havner hos Dansk Folkehjælp.
- Det er virkelig mange penge, og det er jo danskere i bred forstand lige fra børn til store virksomheder, der har støttet. Engagementet er overvældende, lyder det dagen derpå fra Dansk Folkehjælps internationale chef, Niels Vestergaard Knudsen.
Annonce
Vil lave skolestarts-projekt i Afghanistan
Dansk Folkehjælps andel af de indsamlede penge skal gå til et skolestarts-projekt i Afghanistan, hvor Dansk Folkehjælp fortsat er til stede som en af få humanitære, internationale organisationer.
- Vi er i forvejen i gang med at bygge skoler i den vestlige del af Afghanistan, og i den forbindelse vil vi med et tillægsprojekt støtte sårbare børn og deres familier med skolestarts-remedier og mad til både børnene og deres familier. Mange af familierne har måske ikke råd til at sende deres børn i skole eller har brug for, at børnene hjælper til derhjemme og hjælper med at skaffe mad.
- Men ved at hjælpe dem med både skoleremedier og mad, kan vi give dem et godt incitament til, at børnene kan fortsætte med at gå i skole. Det er et projekt, der løber over tre år, forklarer Niels Vestergaard Knudsen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Dansk Folkehjælps andel af pengene fra indsamlingen skal bruges til et skolestartsprojekt i Afghanistan. Foto: Dansk Folkehjælp.
Pengene skal bruges til børn op til 3.-4. klasse og skal gå til både drenge og piger, og det er helt bevidst, at Dansk Folkehjælp ikke støtter de ældste elever.
- Efter Talibans magtovertagelse i 2021 var der mange børn, der blev taget ud af skolerne - især piger, da de ikke må gå i skole længere end til 6. klasse. Derfor går vores støtte kun til de små klasser, forklarer Dansk Folkehjælps internationale chef.
- Hvorfor bliver I ved at støtte projekter i Afghanistan?
- Vi har mere end 20 års engagement der og har et kontor med super medarbejdere, så vi har en god base. Før Taliban har der både været krige, interne konflikter og naturkatastrofer, så for os handler det om at være der, hvor de fattigste af de fattigste bor og lever.
- De fleste organisationer ville ikke bare kunne starte op i Afghanistan, men fordi vi allerede er der, så synes vi, at det er vigtigt at kunne blive ved med det. Men det er en balancegang. Hvis vi skal gøre gavn med det, vi kan, så skal vi gøre det dér, hvor der er allerstørst behov for det.
Annonce
- Og det ikke nødvendigvis altid de kriser, som vi hører mest om i medierne, siger Niels Vestergaard Knudsen.
Seneste artikler
Ikonisk kro solgt til indisk millardær
De flyttede fra København til Lolland – og vil aldrig væk igen
10 friske borgere skal skiftes ind i kampen med byudvikling
Ung kondomtyv fik dyr lærestreg
Bronzefesten endte på Burger King: - Føltes som om vi vandt guld
Mest læste artikler
Bo-Hus indgår stort lokalt partnerskab
Lokal svineproducent frygter ny kurs: - Så må vi lukke produktionen
Spor blokeret på motorvej
Maribo loppemarked mister lokaler og kan lukke
Filmede venner og bekendte: Nu sælges huset, hvor optagelserne blev lavet