Lokale auktioner til fordel for indsamling
Lennart Damsbo-Andersen (S) er andet og mere end socialdemokratisk folketingsmedlem fra Lolland. Han er eksempelvis også en erfaren kajakroer. Foto: Anders Knudsen/arkivfoto
Anders Knudsen/arkivfoto
Lokalt er der planlagt flere events, som man kan byde på og derigennem støtte årets Danmarks Indsamling.
LOLLAND-FALSTER I forbindelse med årets udgave af Danmarks Indsamling er der på auktionshuset Lauritz.coms hjemmeside oprettet en lang række arrangementer og events, som man kan byde på til fordel for indsamlingen.
En stor del af dem er folketingspolitikere, som tilbyder alt fra frokost eller middag i Snapstinget på Christiansborg eller andre steder og lige til en kajaktur i urørt lollandsk natur, som er det lokaltvalgte folketingsmedlem Lennart Damsbo-Andersens (S) tilbud.
- Jeg har tidligere deltaget med udbud af en middag, men denne gang ville jeg gerne prøve noget nyt, og det er jo alletiders chance for både at støtte en god sag og samtidig vise folk noget af den dejlige natur, vi har på Lolland, siger Lennart Damsbo-Andersen, som selv er en rutineret herre i en kajak.
- Jeg tænker, at turen enten kan tage udgangspunkt fra Holten Strand eller ved bredningen for enden af Plantagevej ved Frejlev. Det er der, jeg sejler allermest selv, siger MF'eren, der bor lige i nabolaget og derfor kender området godt.
- Jeg synes jo, at det er fantastisk at ro i kajak, og lige præcis i det hjørne færdes der ikke ret mange mennesker, så det giver en fantastisk naturoplevelse, tilføjer han.
Fredag morgen kunne kajakturen med Lennart Damsbo-Andersen erhverves for 550 kroner plus hammerslagsgebyr og salær, men auktionen fortsætter lidt endnu, så man kan stadig byde.
SFs folketingsmedlem Anne Valentina Berthelsen, som stammer fra Sakskøbing, har udbudt et arrangement for mindst 15 personer med oplæg og debat, hvor hun vil fortælle om sit arbejde som næsten nyvalgt folketingspolitiker. Her er prisen p.t. 350 kroner inklusive gebyr og salær.
Enhedslistens Christian Juhl, som er valgt til Folketinget i Lolland-kredsen, tilbyder en rundvisning for fem personer på Christiansborg med efterfølgende kaffe og kage. Her er prisen aktuelt 650 kroner.
Derudover har Lolland Kommune udbudt en sejltur på Maribosøerne 30. august med turbåden Anemonen for op til 50 personer i selskab med en naturvejleder. Her er prisen i skrivende stund 1.000 kroner plus gebyr og salær.
Sidste auktion med lokalt islæt er fra Vordingborg Kommune, som tilbyder en eksklusiv tre-timers sejltur på Grønsund for op til 98 personer med færgen M/F Ida, der sejler mellem Stubbekøbing og Bogø. Her er prisen p.t. 3.800 kroner.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker