Masser af æbler og høj sol over herregården

Der kunne også skydes med æbleslangebøsse ved herregårdsweekenden. Foto: Flemming Keith Karlsen

Ny Kirstineberg Gods inviterede til herregårdsweekend med åben æbleplantage lørdag og søndag.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Æblecafé, æbleslangebøsse og selvpluk af æbler. Det var alt sammen en del af den herregårdsweekend, som Ny Kirstineberg Gods Bed & Breakfast i weekenden åbnede op for hen over to dage.

Det skete i et samarbejde med blandt andre Trine Henningsen, der er forpagter af godsets æbleplantage.

- Jeg vil tro, vi har haft omkring 500 gæster lørdag, og så har der nok været cirka 600 søndag, lød det fra Trine Henningsen oven på de åbne herregårdsdage.

Her var ikke mindst aktiviteterne for børnene spredt ud over et stort areal lige fra æbleplantagens muligheder for at skyde med en æbleslangebøsse i retning mod en balje, som stod for skud.

Der var også togkørsel, fremvisning af mejetærsker, hoppeborg og mulighed for "højdespring" i sikre sæder med seler på gårdspladsen.

"Højdespring" var et af de mange tilbud på gårdspladsen. Foto: Foto: Flemming Keith Karlsen

Æblecafé med rød løber

I det ene hjørne af gårdspladsen var der åbent i de konferencelokaliteter, som i weekendens anledning var omdøbt til Æblecafé med rød løber ind til de ventende kager og andre lækre sager.

Flere lokale aktører var med til at skabe en bred vifte af tilbud, og det hele blev nydt af de mange fremmødte under en strålende efterårssol. kmp

"Futte" tiltrak sig også en del opmærksomhed, når der ikke lige skulle plukkes æbler. Foto: Foto: Flemming Keith Karlsen
På trods af de mange tilbud så er der bare ikke noget, der slår en bunke blade. Foto: Foto: Flemming Keith Karlsen
Selvpluk af æbler foregik i det flotteste solskinsvejr i plantagen på Ny Kirstinebergvej. Foto: Foto: Flemming Keith Karlsen
Godt 1.000 mennesker vurderes at have været forbi åben herregårdsweekend hos Ny Kirstineberg. Foto: Foto: Flemming Keith Karlsen

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu