Medaljer til tre nye kokke

Fra venstre er det Peder Emil Skude Juszczyk, Liv Lund Pedersen, Christoffer Mitteldorf og faglærer Jesper Bjørn Kaad. Foto: PR/Celf

Tre kokkeelever har modtaget 12-taller og medaljer for deres indsats ved svendeprøven.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING I sidste uge slog tre nyuddannede kokke benene væk under censorerne ved deres afsluttende svendeprøve på Celf. Derfor måtte censorerne - udover at aflevere et 12-tal til alle tre kokkeelever - også af med en guld-, sølv- og bronzemedalje, som blev udleveret fredag formiddag.

Det lidt særlige ved de nyudlærte kokke er, at to af dem har været ansat på et tysk hotel i hele deres læretid. Peder Emil Skude Juszczyk og Christoffer Mitteldorf var begge i en tre uger lang praktik på Maritim Seehotel Timmendorfer Strand under deres grundforløb. Og her gjorde de to elever et så godt indtryk, at de tegnede fuld lærekontrakt med det tyske hotel. Hotellet har tre restauranter, hvoraf den ene har en Michelin-stjerne.

Christoffer Mitteldorf er blevet så glad for den tyske kultur, at han bliver i Tyskland efter endt uddannelse.

Liv Lund Pedersen har været i lære lokalt hos Restaurant Gonzalez Feilberg i Nakskov. Her fortsætter hun efter endt uddannelse, og restauranten kan således bryste sig af at have en sølvmedaljevinder blandt medarbejderne, når der skal langes gastronomiske specialiteter over disken.