- Meget sørgelig krisesituation

Foto: Fuglsang Kunstmuseum

Fuglsang Kunstmuseum går glip af hundreder af gæster i disse uger.

Offentliggjort Sidst opdateret

FUGLSANG Gangene på Fuglsang Kunstmuseum er udsædvanlig tomme og stille for tiden grundet coronavirussen.

I sidste uge meldte museet ud, at det lukkede frem til fredag i næste uge, men presseansvarlig Lene Vesten kan ikke garantere, at det åbner igen 28. marts.

- Det er planen, men alt kan ske. Udviklingen følges jo nøje time for time af vores chef og bestyrelse, dels for at holde sig opdateret og dels for at finde ud af, hvad vi skal gøre den nærmeste fremtid, siger hun og lader forstå, at det koster museet gæster.

- Vi har en særudstilling, om Cobra, i øjeblikket, som er utrolig populær, så for den her årstid har vi mange gæster. Vi havde den bedst besøgte februar i år i den tid, vi har været her, siden 2008, og de seneste par uger har vi haft cirka 700 gæster om ugen.

Når gæsterne ikke kan komme til kunstmuseet, sørger kunstmuseet imidlertid for at komme til gæsterne. På dets Facebook, Instagram og Twitter bringer det kunst ud til følgerne, fortæller Lene Vesten.

- Det er svært at gøre reklame for en udstilling, der er lukket, så vi fortæller om vores kunstsamling, dykker ned i malerier og fortæller om vores område og haven, som stadig er åben, siger hun til Folketidende.

Det foregår over telefon, for som avisens ansatte arbejder hun og det meste af Fuglsangs øvrige personale, i alt godt 20 styk, primært hjemmefra for tiden. Det sker af sikkerhedsmæssige årsager, og de skiftes til at være på museet, hvor der er god plads til, at enkelte kan arbejde ad gangen.

På museet håber de, som hos de øvrige lokale kulturaktører og andre parter, at coronavirussen snart slipper sit tag i Danmark.

- Vi synes selvfølgelig ligesom alle andre, at det er en meget sørgelig krisesituation, og vi har valgt at lukke museet midlertidigt for at passe på os selv og vores gæster, slutter Lene Vesten.