Mick knaldede til Sakskøbing for 7.000 kroner
Mick Ravneberg fyrede op for et stort fyrværkerishow over P. Hansens grusgrav i Sakskøbing onsdag aften. Foto: Kim Møller Pedersen
Kim Møller Pedersen, FT
12 batterier, to raketter og et romerlys trak onsdag aften et kæmpe publikum til et show, som snildt kunne lyse op hele vejen rundt om en af Sakskøbings populære fiskesøer.
SAKSKØBING: Med bulder, brag og underholdning for mange tusinde kroner fyrede Mick Ravneberg op for en onsdag aften ud over det sædvanlige omkring P. Hansens gamle grusgrav i Sakskøbing.
- Der har nok været for omkring 7.000 kroner i vejledende udsalgspriser, lød svaret fra hobbyfyrværkeren til Folketidendes udsendte reporter.
Rundt om fiskesøen er der normalt masser af aktivitet både i Sakskøbing Sportscenter, på de nærliggende fodbold- og tennisbaner og i øvelokalerne hos Sakskøbing Tambourkorps & Brass Band. Det var der formentlig også en del af onsdag aften ved 19-tiden rundt omkring, men så var der et fyrværkerishow, som stjal de flestes opmærksomhed.
Præcis klokken 19 og en halv time frem var det nemlig Mick Ravneberg, som fyrede op for det show, han på forhånd havde annonceret med på flere Facebook-grupper.
- Jeg har været grundig med at informere rundt omkring, inden jeg gik i gang med at skyde af. Jeg vil gerne have, at folk med eksempelvis dyr har mulighed for lige at vide, at der bliver skudt en masse fyrværkeri af, lød det onsdag aften fra Mick Ravneberg, som efter showet havde travlt med at udlevere fyrværkeri resten af aftenen fra parkeringspladsen ved P. Hansens grusgrav.
Resten af året er der fortsat udlevering fra containeren på parkeringspladsen ved fiskesøen, og hos Mick Ravnebergs hustru, Jeanett, som står bag butikken Blomsterkransen i Søndergade, er der mulighed for at bestille fyrværkeri via Krudtteltet Sakskøbing.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde