Milles mål er Roskilde Festival

Mille Bergholtz er i stald hos X Factor-dommer Martin Jensen sammen med Karí (til højre) og duoen Oscar. Foto: Lasse Lagoni/TV 2

Fredag aften går 21-årige Mille Bergholtz fra Nykøbing på X Factors livescene for første gang

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Først sang lille Mille i badet, mens hendes mor filmede barnets sangglæde. Siden lærte Mille af sin far, hvordan man holder takten ved at banke den på det, der nu er nærmest.

I aften træder 21-årige Mille Bergholtz op på TV2s X Factor-scene for første gang.

Hun er sluppet gennem nåleøjet til audition, six chair challenge og bootcamp. Nu gælder det liveshows de næste syv uger, hvor Mille Bergholtz sammen med otte andre deltagere skal konkurrere om trofæ og pladekontrakt.

Det er en travl tid for den unge sangerinde, der til hverdag bor på skift hos sin mor og far i Nykøbing, går på Guldborgsund Musikskole og arbejder som lærervikar på Sophieskolen.

Nu er hun indkvarteret på hotel i København, hvor hun de seneste tre uger har boet og øvet sig sammen med de øvrige X Factor-deltagere, der ikke kommer fra hovedstaden.

Det er lange dage med coaching af dommer Martin Jensen, øve, øve, øve, pressemøde og studietræning. Venskabet med de andre deltagere blomstrer, mens tanken om, at de én ad gangen ryger ud snart, begynder at spøge.

- Men sådan er showet jo, fastslår Mille Bergholtz.

Onsdag aften fik hun tid til et hurtigt vend i Nykøbing for at klappe sin hund, kysse sin kæreste - og tale med Folketidende - inden hun vendte tilbage til X Factor-boblen.

Mille Bergholtz har et klaver på sit værelse i parcelhuset i Nykøbing. Hun studerer sologang og klaver på Guldborgsund Internationale Talent Akademi. Foto: Jan Knudsen

Noget med gang i

Onsdag var også dagen, hvor hun for første gang stod på X Factor-scenen med bandet The X Orchestra i ryggen.

- Det var en virkelig stor oplevelse. Jeg føler mig beæret og glad og tryg ved, at musikken bare spiller. Spiller for mig, fortæller Mille Bergholtz, der holder helt tæt med hemmeligheden om, hvilken sang hun skal optræde med fredag aften.

Men det bliver noget med gang i, røber hun, der ellers har gjort det mest i de stille ballader.

Mille Bergholtzs musikalske forbilleder tæller blandt andre Adele og The Minds of 99, men hun er ved at adoptere dommer Martin Jensens smag for den elektroniske musik, som man kan "spasse ud" til på scenen.

Hvis man synes, at man kender Mille Bergholtzs smil, kan det være fra hendes tid i Lindeskovkirkens pigekor, som elev på Lindeskovskolen, Katedralskolen og Musikskolen, som tjener på en stribe af byens restauranter eller som serviceassistent på Nykøbing Sygehus.

21-årige Mille Bergholtz føler sig helt klar til X Factor-maskinen. Hun har udviklet sig på sang, selvstændighed og selvtillid, siden hun blev sorteret fra, da hun stillede op i musikkonkurrencen første gang som 16-årig. Foto: Jan Knudsen

På talentlinjen

Efter studentereksamenen i 2020 har hun satset på musikken på GITA - Guldborgsund Internationale Talent Akademi - der er en overbygning på musikskolens talentundervisning for unge fra 15 til 25 år. Her dyrker Mille solosang og klaver.

Første gang, Mille Bergholtz meldte sig til X Factor, var hun bare 16 år og blev sorteret fra, inden hun nåede at møde dommerne.

- Jeg ringede til min far og græd af skuffelse. Men nu kan jeg godt mærke, at de år, der er gået, har været gode for mig. Som 21-årig har jeg både mere med sangmæssigt, selvtillidsmæssigt og selvstændighedsmæssigt. Jeg var ikke klar, da jeg var 16 år. Men det er jeg nu, konstaterer Mille Bergholtz, der fokuserer på glæden ved hvert skridt, hun når i konkurrencen.

Gad godt Roskilde Festival

Fremtiden skal meget gerne også foregå på en musikscene.

- Der er ikke rigtig andre ting, der gør mig lige så glad, så jeg vil meget gerne prøve at komme til at leve af musikken. Mine venner og veninder søger ind på uddannelser, men jeg ved slet ikke, hvilken hylde jeg skal placere mig på, hvis det ikke skal være den musikalske. Min store drøm er at synge, performe og stå på Roskilde Festival en dag. Det gad jeg virkelig godt, fastslår Mille Bergholtz.

Foreløbig træder hun op på X Factor-scenen i aften klokken 20.

Showet kan ses på TV2 og TV2 Play.