Det var nogle alternative kirkeklokker, der ringede i aftes i Hotel Saxkjøbings teatersal. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Sax-Revyen gav forpremiere på Hotel Saxkjøbing, og der var helt særlige gæster blandt publikum.
Peter Levinsen HansenPeterLevinsen Hansen
OffentliggjortSidst opdateret
SAKSKØBING Det handlede både om valg og kirke, da Sax-Revyen gav en særlig forpremiere på Hotel Saxkjøbing onsdag aften.
Det var derfor meget passende, at der blandt aftenens publikum sad en række af landets biskopper, herunder også biskop i Lolland-Falsters Stift, Marianne Gaarden, og kulturminister Mette Bock (LA).
Grunden til den særlige forestilling var, at der blev afholdt et seminar for biskopperne i nærheden af Hotel Saxkjøbing.
Der var derfor blevet lavet en aftale om denne særforestilling.
Sax-Revyen har officielt premiere fredag og har ligeledes en forestilling lørdag, hvor de lokale amatørskuespillere, som har stået bag Lykke & Fremgang, giver bud på en Sax-Revy.
Annonce
Ifølge Hotel Saxkjøbings hjemmeside er den planlagte revy-forestilling søndag dog desværre blevet aflyst.
Det forhindrede dog ikke publikum i at grine med på de forskellige indslag, også selv om mikrofonerne til tider drillede.
Numrene, der kan opleves i Sax Revyen, er blandt andet "Hjemmeværnet" og "På jagt".
Marianne Gaarden (i midten), biskop i Lolland-Falsters Stift, og kulturminister Mette Bock, Liberal Alliance, med ur på armen sad med blandt publikum ved aftenens revy-forestilling. Foto: Foto: Jan KnudsenFoto: Jan Knudsen
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned