Motorsport versus fuglefløjt

I sandet opfører motocrosseren sig anderledes, og man skal bruge kroppen mere for at køre, fortæller Carsten Klinke (til venstre). Foto: Privat

- Jeg synes egentlig, det er lidt ærgerligt, at der ikke er højere til loftet, men det er ikke en konflikt, jeg gider, så vi finder en anden mark, siger motocrosskører.

Offentliggjort Sidst opdateret

BØTØ På en mark ved Bøtø blev der i weekenden kørt motocross. I alt seks personer var mødt op for at give den gas i en tid, hvor motocross-banerne er lukkede for vinteren. Blandt dem var Carsten Klinke, der kommer fra Nørreballe på Lolland.

- Behovet er at have et sted, hvor man kan røre sig og blive bedre. Også til at køre konkurrencer, fortæller han.

Med baner der er lukkede på grund af vinter, mangler særligt de unge mulighed for at holde motivation og form ved lige. Foto: Privat

Talt med politiet

Carsten Klinke har selv kørt motocross i 17 år og deler blandt andet glæden ved sporten med hans femårige søn. Det er også ham, altså senior, der har indgået aftale med landmanden, der ejer marken på Bøtø. Den går på, at der må køres cross på den mellem klokken 10 og 14 hver anden lørdag.

- Jeg havde også tjekket med politiet, og da det hverken er en klub eller et stævne, men et rent privat arrangement, havde de ingen indvendinger, siger han.

Men det havde andre, heriblandt sommerhusejere, der i flere grupper på Facebook gav udtryk for, at larmen var "infernalsk", og at det forstyrrede den ro, de forventede at finde i et sommerhusområde. En klassisk konflikt var født. Tre af sommerhusejerne henvendte sig også til Guldborgsund Kommune, hvor miljøplanlægger i Teknik og Miljø, Svend Allan Pedersen, har gransket sagen.

- Der er ingen problemer ved fritidskørsel, som ikke generer andre, men når det er tilbagevendende - og det vil altså sige, at det foregår mere end fem gange - så kan kommunen regulere det i henhold til Miljøstyrelsens Motorsportsvejledning, siger han og fortæller, at der så skal en miljøgodkendelse til. Det er også muligt at nedlægge forbud i henhold til naturen og sommerhusene som støjfølsomme områder.

Det bliver formentlig ikke nødvendigt. Carsten Klinke har aftalt med landmanden, at de finder en mark cirka en kilometer længere væk. Den sandede jord er god at træne i, da man skal bruge kroppen mere.

- Jeg synes egentlig, det er lidt ærgerligt, at der ikke er højere til loftet, men det er ikke en konflikt, jeg gider, så vi finder en anden mark, lyder det.

Og skal der så også søges om tilladelse hos kommunen?

- Det er ikke reguleret ved lov, så hvis ingen bliver generet, vil vi ikke stille krav om det, siger Svend Allan Pedersen.

Jorden på Bøtø er sandet som følge af, at det er inddæmmet område, altså tidligere havbund. Det gør den eminent til for eksempel at dyrke asparges og kartofler eller køre motocross. Men larmen har generet sommerhusejere i området. Foto: Privat