Museet Saxtorp skal afvikles

Museet Saxtorp lukker. Der er ikke sat dato på, men det er den vej, det går.

- Her kommer jo ikke nogen, konstaterer Inge Hansen, som er en af de få frivillige, der stadig er aktiv på museets mandagsvagter. I hvert fald meget for få, fortsætter Johannes Juliussen.
- Vi bliver jo heller ikke yngre, indskyder Inger Kiemer og konstaterer, at det kniber med tilstrømningen af nye aktive til at passe den store samling.

Museet Saxtorp er fra 1991 og har siden da opbygget en samling på 2.500 genstande, der kan belyse vor nærmeste fortid. Hele håndværksfag er flyttet ind, hele garderober og møblementer, vognparker og cykler, som er blevet tilovers.

I de seneste år er det som om museet selv er gledet ud af tiden. Indtil da havde samlingerne plads i et gammelt pakhus på havnen, men det skulle være Sundhedscenter, og så blev museet flyttet til bygning 26 på den gamle sukkerfabrik.
- Vi var heldige at få husly, men det var et forkert sted, konstaterer formanden Frode Olesen.
- Det er et fint område, men der er ingen, der ved vi er her, og der ingen, der tilfældigt kommer forbi, siger han. 

Nu skal samlingen afvikles, og det skal ske på forsvarlig vis. Kulturudvalget i Guldborgsund har bevilget 65.000 kroner til en konsulent, der skal hjælpe med at afsætte dele af samlingen til andre museer, først og fremmest Stiftsmuseet og Guldborgsund Museum.



- Vi har en montre fuld af de fineste dametasker, viser Inge Hansen.Foto: Peter Foersom




Sakskøbings lille kulturhistoriske museum har mistet både gæster og humør. Nu går opgaven ud på at afhænde den store samling bedst muligt.

Offentliggjort Sidst opdateret