NYKØBING: Han var i sin tid som borgmester selv med til at vedtage byggeriet af den nye multihal i Nykøbing.
Siden da har John Brædder (L) skiftet borgmesterstolen i Guldborgsund Kommune ud med formandssædet i NFH, og det har ikke gjort glæden over udsigten til en ny hal mindre.
- Det giver noget stolthed og noget selvforståelse, at vi snart kan tilbyde nogle bedre rammer til vores hjemmekampe. Det er vigtigt, at alle kan få en siddeplads, og jeg tror også, at det vil trække flere folk til. Når vi taler med nye potentielle spillere, fortæller vi også om den nye hal, og at vi har hævet det sportslige ambitionsniveau, og det har givet en forstærket interesse - også fra klassespillere, fortæller John Brædder.
Det giver noget stolthed og noget selvforståelse, at vi snart kan tilbyde nogle bedre rammer til vores hjemmekampe.
John Brædder
Han ser også frem til, at den samlede halkapacitet i byen bliver større, så det også kommer andre foreninger og brugere af hallerne til gavn, ligesom han også peger på muligheden for at arrangere andre typer af events som eksempelvis koncerter i den nye hal.
Formanden for NFH Supporters, Per Harding Madsen, glæder sig over, at de trofaste tilhængere får hver deres sæde at sidde på i den nye hal, og at de ikke som i dag skal sidde tætpakket på lange bænkerækker. Foto: Ingrid Riis.
Formanden for NFH Supporters, Per Harding Madsen, glæder sig også rigtig meget.
Annonce
- Det har vi ventet på i mange år. Vi brænder jo for håndbolden, og for os er det en stor fordel, at vores medlemmer fremover kan få deres eget sæde at sidde på i hallen, og at der også bliver nogle rammer, hvor vi kan mødes før kampene.
I dag har supporterne deres eget afsnit i hallen, men indenfor det afsnit er det stadig langt hen ad vejen "først til mølle" for at få en siddeplads.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde